Dnes je 15. 06. 2024

Sexuální pomůcky pro hendikepované existují. Využít ale lze i běžně dostupné zboží

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Led 18th, 2016
0 komentářů

Ačkoliv legálnost sexuálních asistentů pro lidi s tělesným či mentálním hendikepem se v České republice stále pouze diskutuje, od konce minulého roku má Česko oficiálně pět sexuálních asistentek, které mohou hendikepovaným odborně pomoci. Kromě toho je na trhu také řada pomůcek, které mohou alespoň částečně dopomoci k uspokojení a rozvoji sexuálního života lidí s onemocněním či po nehodě. Výrobci erotických pomůcek stále více myslí i na tuto, dosud opomíjenou, skupinu zákazníků. Na pultech sexshopů se tak objevily například speciálně upravené vibrátory, které není potřeba držet v rukou. Přesto ale musejí zákazníci zatím spoléhat spíše na vlastní kreativitu.

Díky lidem, kteří v Česku i zahraničí stále otevřeněji hovoří o dlouhá léta tabuizovaných sexuálních potřebách hendikepovaných, přestává téma obklopovat mlčení. V posledních letech vyšla řada knih, které o sexuálním životě lidí s tělesnými i mentálními hendikepy otevřeně hovoří. Stále více odborníků také nabízí konkrétní doporučení pro stimulaci a poskytnutí rozkoše lidem odkázaným na druhé. Erotický průmysl na změny ve společnosti také zareagoval a začal vymýšlet sexuální pomůcky, které využije opravdu každý. „Několik výrobců už představilo například vibrátory, které jsou lehčí a snadněji se drží v ruce i lidem se slabším stiskem. Firmy více myslí na praktičnost, snadnou údržbu zařízení i jejich citlivost. U lidí, kteří jsou po nehodě či dlouhodobě trpí nějakým onemocněním, může být totiž vnímání impulsů mnohem silnější. Klasické sexuální pomůcky s velmi intenzivním vibrováním pro ně tak mohou být bolestivé či zcela nepoužitelné, vysvětlil Adam Durčák, marketingový manažer sexshopu Růžový slon.

Ačkoliv prodejci zaznamenali nové trendy ve směřování erotického průmyslu a větší ohleduplnost k potřebám různých skupin zákazníků, většina pomůcek vhodných pro hendikepované zatím vzniká spíše náhodou. „To platí například u řady speciálních podpůrných polštářů Liberator. Pomůcka původně určená pouze pro zpestření sexuálního života a pro sado-maso hrátky se ukázala jako skvělý pomocník i pro lidi s hendikepem. Poskytuje potřebnou oporu při sexu či masturbaci a řada zákazníků ji používá i pro běžné polohování,“ upřesnil Adam Durčák s tím, že zatím je tedy spíše na zkušeném personálu sexshopu, aby poradil, které z pomůcek by bylo možné využít pro konkrétního zákazníka s ohledem na jeho hendikep.

Mezi nejrozšířenější sexuální pomůcky pro hendikepované, které si lze pořídit v Česku, patří například stimulátor prostaty, vhodný pro muže neschopné dosáhnout erekce. V zahraničí pak slaví úspěchy zařízení Autoblow, které umožňuje mužům masturbaci bez pomoci rukou. Pro ženy, kterým omezená flexibilita neumožňuje dosáhnout až do rozkroku, existují prodloužené vibrátory. Ti, kteří pomůcku neudrží v rukou, mohou vyzkoušet i vibrující spodní prádlo. V některých zemích už lze ovšem pořídit i takové věci, jako je speciální pomůcka Humpus, kterou zájemce pouze umístí do podbřišku. O samotnou masturbaci se už přístroj postará sám.