Dnes je 3. 03. 2024

S kontrolou radiátorů nečekejte na první mrazy. Včasné odhalení závad ušetří tisíce korun

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Říj 19th, 2023
0 komentářů

Chladnější počasí zahájilo topnou sezónu a první mrazíky prověří, v jaké kondici jsou naše radiátory. Podle odborníků se s kontrolou otopného systému nevyplácí otálet. Havárie by vám mohla začátek zimy výrazně prodražit. Řešení nabízí rychlá a cenově dostupná rekonstrukce, která uspoří až tisíce korun ročně za spotřebované energie.

Než se zima zeptá

Letošní podzim přinesl mnoho slunečných a teplých dnů. Díky tomu se zahájení topné sezóny stále posouvalo, nicméně zima se každým dnem hlásí čím dál výrazněji. S prvním zatopením však může pro mnoho domácností přijít nepříjemné překvapení, protože kontrolu svého otopného systému opomíjejí nebo nechávají na poslední chvíli. Přestože radiátory vydrží desítky let, jejich životnost není nekonečná. Právě proto se nevyplácí zanedbávat jejich pravidelnou údržbu i kontrolu. Pokud se na radiátorech objevila rez nebo už jste pod nimi našli provlhlá místa, s největší pravděpodobností končí jejich životnost a je čas přemýšlet o výměně. Řešení závad v době, kdy je otopný systém v plném provozu, je mnohem komplikovanější a bohužel i dražší. Otopnou soustavu je třeba odstavit a vodu ze systému vypustit, což bývá problematické zejména v panelácích či bytovkách. S největší pravděpodobností na opravu nebudete stačit sami a bude třeba se obrátit na odborníky.

Výběr vhodného radiátoru je jednoduchý

Najít náhradu za starý článkový radiátor není v dnešní době nijak složité. „Aby plnil stejnou funkci a poskytoval dostatečný tepelný komfort, poslouží při hledání správného typu nového radiátoru jednoduché desatero,“ vysvětluje Luboš Rydlo, produktový specialista ze společnosti KORADO, která je největším českým výrobcem ocelových otopných těles. Odpovídající náhradu za dříve hojně používané článkové radiátory najdeme v radiátorech typu RADIK KLASIK R, jež jsou pro rekonstrukce otopné soustavy přímo určené. „S pomocí webových stránek a zadání technických informací lze jednoduše zjistit, jaké rozměry a výkon nového radiátoru je ten správný,“ vysvětluje výhody webového konfigurátoru Rydlo. Zároveň však upozorňuje, že pokud si lidé s výběrem nejsou jisti, je možné se obrátit na odborníky na infolince KORADO nebo navštívit jedno z designových studií v Praze nebo Brně.

Design a úspora v jednom

Spotřeba energií se v posledních měsících skloňuje snad ve všech pádech. Právě proto je vhodné věnovat otopné soustavě čím dál větší pozornost. Při její rekonstrukci jsou moderní deskové radiátory dobrou investicí, protože je díky nim možné ušetřit až 20 % nákladů na vytápění. Nejen, že disponují větší sálavou složkou, ale také díky své konstrukci obsahují až třikrát menší množství vody. Mnohem rychleji se zahřívají a dokážou pružněji reagovat na změny teplot v místnosti. „Z tohoto důvodu nedochází k přetápění interiéru a teplota je stálejší. Pokud je třeba teplotu v místnosti snížit, radiátory reagují velmi rychle, proto je možné za topnou sezónu ušetřit i tisíce korun,“ popisuje výhody Rydlo. Vedle úspory nabízejí deskové radiátory i možnost přizpůsobit jejich vzhled modernímu interiéru. Při výběru lze volit ze široké palety barev i vzhledu čelní desky. „Všechny viditelné části radiátoru, tedy čelní desky, mřížky i bočnice, můžete libovolně barevně kombinovat podle vlastního vkusu,“ dodává k možnostem barevných kombinací Luboš Rydlo.

Jak prodloužit životnost radiátoru a snížit účet za vytápění?

Po výměně radiátorů se vyplatí myslet i na vhodné doplňky. Nejen, že pomohou radiátor chránit před zbytečným poškozováním, ale také sníží účet za vytápění. Dosušování prádla či vlhkých ručníků radiátorům opravdu neprospívá. Odborníci proto doporučují používat speciálně vyrobené sušáky či věšáky, které zajistí ochranu radiátoru, dostatečný tepelný komfort i usušení prádla. Pokud jste minulou zimu zaznamenali vyšší účet za spotřebovanou energii, mohlo k tomu sušení prádla na radiátorech významně přispět. Prádlo totiž zamezuje proudění tepla do místnosti, a tím se zvyšuje i spotřeba energie. Navíc při něm roste vlhkost v interiéru, která může podpořit vznik plísní. Proto se poohlédněte po speciálních doplňcích, které naleznete v nabídce společnosti KORADO.