Dnes je 25. 04. 2024

Roboty, automatizace a nové technologie – jak vidí průmysl 4.0 zástupci podniků?

Autor: redakce
Rubrika: Z trhu
Říj 27th, 2016
0 komentářů

Letošní říjnový Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) na brněnském výstavišti nabídl přehlídku více než 1 700 vystavovatelů z celkem 35 zemí světa, což bylo nejvíce za posledních osm let. Nejvíce skloňovaným tématem  byl nástup takzvaného průmyslu 4.0 – tedy automatizace výroby, roboty či technologie budoucnosti.

Právě průmysl 4.0 a současné trendy s tím spojené se staly i hlavním tématem ankety mezi vystavovateli. Těch jsme se ptali na budoucnost oboru jako takového, i na novinky, které jejich společnosti pro své zákazníky připravují. Na odpovědi se podívejte níže.

 Luděk Žalud – VUT BRNO (0:32 – 0:46)

Určitě se nejvíce mluví o průmyslu 4.0, což je taková jakási nová meta. Srovnává se to s určitými přelomy, jako bylo zavedení elektřiny nebo komputerizace výroby a podobně.

Daniel Havlíček – FANUC (2:02 – 2:08, 2:22 – 2:35)

Počítáme, že v horizontu čtyř pěti let by každý druhý prodaný průmyslový robot měl být kolaborativní. Ty věci budou komunikovat spolu, budou už schopné predikovat potřeby údržby dopředu. Tím pádem se to zase bude posouvat dopředu. Není to, jak se tady říká, revoluce, ale evoluce, všechno se vyvíjí postupně.)

Luděk Soudný – RIVETEC (0:52 – 0:57, 7:07 – 7:21)

Jdeme cestou k nahrazování lidské práce automaty a jdeme cestou průmyslu 4.0. Máme tady nové exponáty, nový výrobek – je to systém automatizovaného nýtování – a zjišťujeme poptávku potenciálních odběratelů. Zároveň chceme zjistit, jestli naše cesta směrem k automatizaci je správná.

Tomáš Novotný – ESI (0:57 – 1:14)

Snažíme se reagovat cloudovými řešeními našich systémů. Systémem virtuální reality, spřáhnout všechny naše produkty do jednoho balíku.

Daniel Adam – MCAE (1:14 – 1:27)

Dnes je tlak na čas vysoký. To znamená, že dříve palubní deska nového automobilu vznikala měsíc, dnes musí být v podstatě během jednoho týdne vyroben prototyp.

Pavel Dostál – SUMMA (1:28 – 1:48)

Je tu tlak na automatizaci strojů a na robotizaci, jak na vstupu, kde se jedná o nakládku výrobků do našich strojů, tak i vlastně průběžnou automatiku toho stroje a i samotnou automatickou vykládku.

Martin Mejstřík – CHARVÁT GROUP (7:21 – 7:53)

Když vypíchnu dva produkty, tak je to výroba hydraulických válců, kde jsme de facto evropský výrobce na světové úrovni. V této chvíli vyrábíme hydraulické válce až do průměru 450 milimetrů a ty průměry se budou navyšovat. Pak je tu nová moderní hala na výrobu ohýbaných trubek. Máme vlastně tisícimetrovou halu se čtyřmi CNC ohýbacími stroji pro pravo-levé ohýbání, což je evropské unikum.

Dušan Chodůr – SK TECHNIK (4:41 – 4:57)

Technologické poradenství, služba tomu zákazníkovi, máme v týmu šikovné lidi, dobré technology, kteří pomohou zákazníkovi na základě nástrojů, přístrojů a technologií, které nabízíme, ušít mu na míru řešení, které je pro něho to nejlepší.

Petr Raboch – 3M (4:57 – 5:15)

Vidíme, že zákazníci chtějí stále více nakupovat on-line, hledají produkty na internetu, hledají informace na internetu, takže my jako velká nadnárodní firma se snažíme být přátelštější vůči světu online. Mít všechny informace a mít e-shopy a dostupnost produktů skrze elektronické rozhraní.

Josef Sláma – RENISHAW (5:59 – 6:12)

V letošním roce máme zcela nový produkt. Je to optická meřicí sonda pro souřadnicové meřicí stroje. Sonda, která umožňuje pětiosé optické měření.

Zdeněk Haumer – FESTO (5:15 – 5:32)

Je trend pomáhat dnešním konstruktérům, protože oni už nemůžou zvládat všechny ty technologie, co existují, a dodávat jim hotové věci. Čili v rámci našich možností dodáváme kompletní balíčky vždycky tak, aby to měl ten člověk jednodušší.

David Hulínský – AIRTOX (6:36 – 6:55)

Ukázal bych produkt, který je revoluční ve svém provedení. Je to antipenetrační stélka, která je v podstatě velice flexibilní, lehká oproti stávajícím materiálům, které se používají v bezpečnostní obuvi. Je to o tom, že bota je lehká a zároveň dává důraz na to zdraví.

Jiří Karas – SIEMENS (8:37 – 9:24)

My jsme zde loni ukazovali návrh konceptu, jak by se virtuální zprovoznění mohlo dělat, a ukazovali jsme to na modelu. Ten model se nám podařilo virtuálně zprovoznit a řekli jsme si, že už bychom dnes rádi zákazníkům ukázali něco reálnějšího. Ukazujeme zde tedy reálné virtuální zprovoznění na stroji od našeho výrobce, našeho zákazníka firmy TOS Hulín, kde můžete vidět skutečně reálný stroj s mechanickými daty, s PLC vstupy, s NC softwarem a vším, co na tom stroji je, včetně elektrického rozvaděče. A tato data, která máme k dispozici, jsme využili v rámci virtuálního zprovoznění na kompletní simulaci veškerého chování tohoto stroje.

Radek Vondráček – ASK CHEMICALS (9:57 – 10:27)

Konkrétně bych využil toho, před jakým strojem stojíme, protože to je pro nás relativně nová oblast, do které jsme se pustili asi před třemi až čtyřmi lety. Je to oblast laserového spékání práškových kovů, lidově řečeno kovový 3D tisk, což je nesmírně progresivní technologie. Snažíme se tu technologii hlavně prozkoumat a najít aplikace a pomoct zákazníkům v Čechách, aby ji mohli začít využívat.

Irena Kubelková – LAEMPE + PANÁČKOVÁ (10:27 – 10:47)

My bychom chtěli našim zákazníkům ukázat novinku v oblasti slévání. Je to cídící automat pro odlitky, který odstraňuje vtoky a nálitky, a odstraňuje právě tu strašně namáhavou práci v cídírně. To, kde má každá slévárna takové to citlivé místo.

Jiří Borožek – SOLICAD (10:58 – 11:15)

Nově teď dodáváme našim zákazníkům roboty na apretaci hliníkových odlitků, na obrábění platových dílů, karbonových dílů, takže je to vlastně integrace robotů. Může to být jakási alternativa  k obráběcím strojům.

Filip Dokoupil – ONE3D (11:15 – 11:39)

Společnost ONE3D se zabývá aditivní výrobou polymerů. Je to v podstatě laserové sintrování polymerového prášku, kdy vyrábíme jednak prototypy a potom i funkční díly pro spoustu odvětví průmyslu – pro automobilový, nebo lékařství, kde děláme hodně druhů ortéz. To využití je opravdu komplexní.

Patrycjusz Dorosz – EVIXSCAN 3D (12:29 – 12:48)

Přístroje se stávají více připravenými k samotnému použití, skoro jako plug & play. Pro dnešek i pro budoucnost nemusíte být nezbytně inženýr, abyste mohli použít 3D skener, ale díky manuálu a popularizaci technologie může tento přístroj použít v podstatě kdokoliv.

Anketní otázky se však dotýkaly například i ekologie a energetických úspor podniků:

Barbora Černá Dvořáková – ARCELORMITTAL (2:39 – 3:02)

Určitě největší ekologizace v historii huti proběhla v loňském roce, kdy jsme uvedli do provozu 13 nových nadstandardních technologií, které snižují náš vliv na životní prostředí skutečně na minimum. Nadstandardní říkám proto, že jsou to technologie, které jsme instalovali zcela dobrovolně nad rámec legislativy.

Bronislav Suchánek – ALMIG (3:03 – 3:29)

V roce 2018 a v roce 2020 ve dvou stupních začnou platit nové evropské direktivy, které určují energetickou náročnost kompresorů, a naše firma už s předstihem u nových kompresorů plní v podstatě direktivy, které budou platné od roku 2020. Takže jednoznačný důraz na nižší emise CO2, na lepší energetickou účinnost kompresorů.

Jiří Duda – FOSECO (3:29 – 3:42)

Jednoznačně se vyvíjí směrem k větším úsporám na energii, úsporám materiálu, protože toto má rozhodující vliv i na životní prostředí, emise oxidu uhličitého a podobně.

Radek Vondráček – ASK CHEMICALS (3:43 – 3:58)

Asi největší úspěch za poslední léta je vývoj nových anorganických systémů, které netvoří emise. U těch organických jde hlavně o potlačování emisí a zvýšení produktivity systémů.