Dnes je 1. 12. 2022

RHK Brno letos vzdělávala přes 1 300 lidí a uspořádala setkání s ministryní financí i lichtenštejnskou princeznou

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Pro 10th, 2019
0 komentářů

Regionální hospodářská komora Brno, která sdružuje kolem 450 firem z regionu, zakončila letošní rok symbolicky pasováním nových členů. Firmy měly během letošního roku opět možnost zúčastnit se řady akcí, projektů, programů či zahraničních misí. Vzdělávacích programů v rámci komory využilo více než 1 300 účastníků a na obchodní mise do zahraničí se vydalo na osm desítek zástupců členských firem. Na setkání Business Clubu pak měli členové RHK Brno možnost pohovořit si s ministryní financí či lichtenštejnskou princeznou.

Pasování nových členů dvakrát do roka

Nové členy RHK Brno slavnostně vítá dvakrát do roka. „Druhé pasování se uskutečnilo na začátku prosince a v našich řadách jsme v letošním roce slavnostně přivítali celkem 52 nových firem. Mezi novými členy je například Bioveta, a. s., či SIKO Koupelny, a. s. Jsem rád, že naše komora pravidelně roste a její členskou základnu tvoří regionální podniky s pestrým zaměřením,“ uvedl ředitel Regionální hospodářské komory Brno Čeněk Absolon.

Pasování nových členů bylo pro RHK Brno pomyslným slavnostním zakončením letošního roku. Ten byl z pohledu aktivit komory nabitý projekty, událostmi a akcemi. Vedle tradičních událostí jako retroples či Golfové hrátky se jednalo zejména o akce zaměřené na byznys a vzájemnou kooperaci členských i nečlenských firem RHK Brno.

Vzdělávací akce

„Velký zájem byl o vzdělávací akce. Těch se v letošním roce uskutečnilo 47 a celkem se jich zúčastnilo 1 356 osob. Možnost upevnit stávající vztahy a navázat nové pak měly firmy na čtveřici podnikatelských setkání, v rámci dnů otevřených dveří a také během dvou setkání Business Clubu, kde se zástupci podniků potkali s ministryní financí Alenou Schillerovou a také lichtenštejnskou princeznou Její Jasností Marií-Piou Kothbauer,“ popsal ředitel RHK Brno.

V rámci aktivit projektu Centrum mezinárodního obchodu a systematické přípravy exportních manažerů se pak od října 2018 do března 2019 konal také kurz „Manažer mezinárodního obchodu“. Jednotlivé moduly zahrnovaly odborná školení v podobě kombinace teoretické přípravy a praktické expertní výuky. Celkem se jednalo o deset celodenních seminářů. Kurzu se zúčastnilo šest jihomoravských podniků, jednotlivých modulů pak dalších 22 firem a 4 zaměstnanci Krajského úřadu JMK.

„Deset jihomoravských firem navíc mělo v roce 2019 také možnost využít naši nabídku exportních voucherů. Jedná se o finanční nástroj napomáhající zvýšení exportních schopností místních MSP v podobě jednorázové podpory. Voucher pokrývá 75 procent ceny zakázky, a to až do výše 50 tisíc korun,“ sdělil Čeněk Absolon s tím, že finance tak díky dotaci Jihomoravského kraje mohly firmy využít například na pokrytí účasti na veletrzích, výstavách a konferencích v zahraničí, v oblasti marketingu či na specializované poradenské služby.

Vedle podpory exportních možností regionálních podniků klade RHK Brno dlouhodobě velký důraz i na přeshraniční spolupráci. Na obchodní mise do zahraničí i díky finanční podpoře statutárního města Brna letos vycestovalo 88 zástupců firem, akcí se zahraničními partnery v Česku se pak zúčastnilo dalších 87. Třídenní akci Kontakt-Kontrakt konanou během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně v rámci aktivit sítě Enterprise Europe Network využilo 289 firem z 23 zemí světa. Mezinárodní projekt přilákal tradičně nejvíce firem z Česka, zastoupení mělo ale i Rusko, Indie nebo USA. Celkem se uskutečnilo na pět stovek obchodních setkání.

Další vzdělávací projekty v roce 2020

Řada zajímavých akcí a příležitostí čeká na regionální společnosti i v roce 2020. Vedle tradičních podnikatelských setkání a Business Clubu se jedná zejména o další kolo vzdělávání v rámci RHK Brno a dceřiného Industry Clusteru 4.0. „Dvouletý program nabídne členským firmám a jejich zaměstnancům pestrou škálu vzdělávacích kurzů z mnoha různých oblastí. Veškerá projektová agenda zůstane na naší straně, financování kurzů je pak ze sta procent zajištěno z Evropského sociálního fondu, Operačního programu Zaměstnanost,“ popsal Čeněk Absolon.