Dnes je 25. 04. 2024

REMA opět rozdávala „Příkladné“ certifikáty. Z krajů bodoval Středočeský, z obcí Němčovice v okrese Rokycany

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Čvn 15th, 2022
0 komentářů

Už 4. rokem oceňují kolektivní systémy REMA obce zapojené do celorepublikových projektů Zelená obec a Sběrný dvůr, které prostřednictvím sběrné sítě REMA odevzdaly za uplynulý rok nejvíce vysloužilých elektrozařízení, certifikáty Příkladná Zelená obec nebo Příkladný Sběrný dvůr. Pomyslné celorepublikové prvenství si z obcí v přepočtu na obyvatele odnáší obec Němčovice z okresu Rokycany v Plzeňském kraji, jejíž každý obyvatel odevzdal průměrně 95 kilogramů vysloužilého elektra. Z krajů si jako už tradičně nejlépe vedl Středočeský kraj, v jehož obcích obyvatelé odevzdali více než 572 tun vysloužilého elektra.

Obcím zapojeným v projektech Zelená obec nebo Sběrný dvůr, které v roce 2021 ve sběrné síti kolektivních systémů REMA odevzdaly nejvíce použitých elektrozařízení, právě v těchto dnech předávají regionální zástupci certifikáty Příkladná Zelená obec a Příkladný Sběrný dvůr. Oceněna je vždy nejlepší obec nebo Sběrný dvůr v kraji.

„Ze statistik kolektivních systémů REMA vyplývá, že projektů Zelená obec a Sběrný dvůr se účastní zejména menší obce. V nich totiž často chybí místa, kam by obyvatelé mohli vysloužilá elektrozařízení odkládat. Malé obce se zpočátku snažily řešit jejich sběr samy, to pro ně ale z dlouhodobého hlediska nebylo udržitelné. Společnosti REMA nejen jim v této oblasti nabízejí pomocnou ruku v podobě možnosti využívat kvalitních služeb za férových podmínek. Umožňujeme všem obcím uzavřít skutečná partnerství, bez ohledu na jejich velikost či geografickou dostupnost,“ uvedl Vítězslav Páral z oddělení regionálních zastoupení kolektivních systémů REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr odpadních elektrozařízení, přenosných baterií a akumulátorů.

Z obcí zvítězily Němčovice, hodnocení za kraje ovládl Středočeský kraj

V přepočtu na obyvatele obsadila první příčku celorepublikového žebříčku oceněných obcí obec Němčovice z okresu Rokycany v Plzeňském kraji, jejíž každý obyvatel v průměru odevzdal 95 kilogramů použitého elektra. Druhá příčka patří obci Staré Heřminovy z okresu Bruntál v Moravskoslezském kraji s 56 kilogramy na obyvatele. O třetí místo se se shodnými 27 kilogramy na obyvatele dělí obce Vlastiboř z Libereckého kraje v okrese Jablonec nad Nisou a Radim z kraje Středočeského v okrese Kolín. Nejlepší pětici pak uzavírá obec Běleč ze Středočeského kraje v okrese Kladno s 19 kilogramy.

Certifikát získal i městys Krucemburk v okrese Havlíčkův Brod na Vysočině. Jeho přibližně šestnáct set obyvatel odevzdalo celkem 8950 kg vysloužilých elektrozařízení.

V krajovém srovnání si stejně jako v předešlých letech nejlépe vedly obce ve Středočeském kraji, kde občané odevzdali celkem přes 572 tun použitých elektrozařízení. Za celý rok 2021 obce zapojené do projektů Zelená obec a Sběrný dvůr odevzdaly celkem více než 1 887 tun odpadních elektrozařízení.

Středočeský kraj bodoval i v žebříčcích jednotlivých kategorií, v rámci projektu Zelená obec získal první místo s více než 139 tunami. Za ním následují kraj Liberecký se zhruba 89 tunami a Ústecký kraj se 61 tunami vysloužilého elektra. V kategorii Sběrných dvorů ovládl Středočeský kraj hodnocení s přibližně 165 tunami, druhá příčka patří kraji Moravskoslezskému, kde se ve Sběrných dvorech vysbíralo přes 112 tun, třetí pozici obsadil s přibližně 95 tunami kraj Jihočeský.

O projektu Zelená obec®

Projekt je primárně určen obcím, které nemají zřízený sběrný dvůr, nicméně zapojit se do něj může kterákoliv obec na území ČR, bez ohledu na počet obyvatel. Je šitý na míru obcím a jejich obyvatelům, kteří se chtějí ekologickým a k přírodě šetrným způsobem zbavit odpadního elektra, přenosných baterií a akumulátorů a tím přispět k ochraně životního prostředí a planety. Hlavním cílem je podpořit občany v ekologickém smýšlení a předcházet tím odkládání vysloužilých zařízení mimo určená sběrná místa či v popelnicích na směsný odpad. Projekt Zelená obec funguje již 14. rokem, ke konci roku 2021 do něj bylo zapojeno 874 obcí.