Dnes je 27. 11. 2024

Rekonstruujete chalupu? V létě se zaměřte na opravy topení

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Srp 12th, 2024
0 komentářů

Říká se, že co Čech, to chalupář. Řada majitelů tak své prázdninové volno tráví právě rekreací na chalupě. Aktivně pak často odpočívají manuální prací kolem domu a pouštějí se do rekonstrukcí, na které ve zbytku roku není tolik času. Pokud vyžaduje opravy tepelné řešení chalupy, jsou horké letní dny ideálním obdobím.

Dovolená na chalupě má své kouzlo. Často se jedná o stavení, které obývali již prarodiče a které něco pamatuje. Tomu pak odpovídá také technický stav. Chalupa je nezateplená, okna ne vždy dobře těsní a v místnostech se drží vlhkost. Topná zařízení jsou navíc často již desítky let stará. Radiátory pak rezivějí a za léta usazený kal zásadně snižuje jejich účinnost. Co naopak roste, jsou náklady na vytápění.

Stejně jako u moderního bydlení vycházejí opravy topení nejlépe na léto. Díky horkým letním dnům i vlahým nocím se člověk bez vytápění pohodlně obejde. „Pokud se navíc vyloženě nepustíte do výstavby zbrusu nových kamen, často se jedná o cenově příznivou, jednoduchou a rychlou rekonstrukci, která se pozitivně projeví do pár měsíců,“ komentuje Luboš Rydlo, produktový specialista společnosti KORADO.

U radiátorů hrají při výměně roli rozměry i materiál

Při rekonstrukci otopné soustavy je důležité poznat stávající řešení. Pokud jsou na chalupě radiátory, je potřeba v prvé řadě identifikovat, o jaký typ jde. „Určete si, z jakého je radiátor materiálu, zda se jedná o litinu, nebo ocel. To lze poznat podle povrchu – pokud je hrubý, je to litina,“ popisuje Luboš Rydlo.

Následuje měření původního radiátoru. „Důležité je znát jeho výšku a hloubku, počet článků neboli žeber a připojovací rozteč. Jakmile tato čísla znáte, stačí použít převodní tabulku a vybrat kompatibilní variantu našeho tělesa RADIK KLASIK-R, které je ideální náhradou starých článkových těles s roztečí 500 mm,“ dodává odborník.

Do malých místností se hodí elektrický žebřík

Pokud radiátory či otopná soustava, na které je lze napojit, na chalupě chybí, je možným řešením elektrické vytápění. S ohledem na cenu energií se jedná o ideální doplňkové topení v místnostech, které je potřeba vyhřát rychle a které dostatečně nevytopí hlavní zdroj v podobě kamen či krbu. To se týká například koupelny. Uplatnění najde elektrické těleso také v menších pokojích.

Topné žebříky díky úzkému profilu nezabírají mnoho místa, navíc dobře vypadají a jsou vhodné také pro sušení. „Vybrané modely řad KORALUX a KORATHERM z naší nabídky disponují též automatickým a adaptivním programováním. Naučí se rozpoznávat návyky domácnosti a přizpůsobí se jim tak, aby minimalizovaly spotřebu energie, čímž šetří i peněženku,“ upřesňuje Luboš Rydlo a podotýká: „Díky funkci Super Boost, kterou zabezpečí teplovzdušná jednotka osazená na otopné těleso, je navíc kdykoli možné dosáhnout rychlého nárůstu teploty a vyhřát tak celou místnost za pár chvil.“ To podle něj ocení zejména majitelé chalup, kteří stavení navštěvují pouze občasně, což s ohledem na delší nepřítomnost znamená také příjezd do chladných místností.

Topení i posezení v jednom

Netradičním, avšak vkusným a praktickým řešením vytápění některých místností chalupy mohou být konvektorové lavice s dřevěnou krycí deskou. Otopná lavice KORALINE LD snese zatížení a v chodbě či například v zimní zahradě poslouží jako příjemné místo pro sezení. „Vyniká nízkou spotřebou energie a rychlým nástupem tepla. To zaručuje komfortní prostředí i během krátkodobých pobytů na chalupě. Navíc nabízí širokou škálu designových provedení, což umožňuje její snadné začlenění do jakéhokoliv interiéru, a zajišťuje tak nejen teplo, ale i estetický zážitek,“ uzavírá specialista v oblasti vytápění.