Dnes je 3. 02. 2023

Úroky rostou: Jak se zvýší splátka hypotéky při refinancování?

Autor: redakce
Rubrika: Finance
Zář 20th, 2017
0 komentářů

Česká národní banka (ČNB) omezila poskytování hypoték na 100 % LTV. Hlavní zlom sazeb se tak posunul na 80 % LTV. Nad touto hranicí hypotéky zdražily mnohem více. Končí-li vám v současnosti 3letá nebo 5letá fixace, budete však stále refixovat nebo refinancovat s výhodnější sazbou. Postupně se ale situace otočí, protože fixace budou končit klientům, kteří mají sazbu fixovanou v době nejnižších úroků. Jak se vám zvýší splátka hypotéky?

Aktuální úrokové sazby se u hypoték vyvíjejí odlišně v závislosti na poměru výše úvěru k hodnotě zástavy (LTV). Vzhledem k tomu, že maximální LTV je doporučením ČNB omezeno na 90 % a regulován je rovněž objem hypoték v pásmu LTV mezi 80 a 90 %, jsou hypotéky nad 80 % LTV výrazně dražší. Hypotéky do 80 % LTV pak zdražily ve srovnání s historickými minimy z přelomu roků 2016 a 2017 jen mírně. „Díky doporučení ČNB se původní hlavní zlom sazeb, který byl na 90 % LTV, posunul na 80 % LTV,“ uvádí David Eim, produktový manažer společnosti Gepard Finance, která působí na trhu hypoték již 15 let. „Sazby do 80 % LTV se aktuálně pohybují v průměru okolo 2 až 2,1 % p.a. Sazby nad 80 % LTV ale doznaly výraznějších změn a v průměru se pohybují kolem 3 % p.a.,“ dodává David Eim.

Ceny nemovitostí jsou na rekordních hodnotách. Vyplatí se prodat váš investiční byt?
5 rad při vyřizování půjčky online

Klienti, kterým nyní končí tříleté a pětileté fixace, zatím stále refinancují nebo refixují za lepší sazby, než měli doposud. „Pokud dnes někomu končí 3letá fixace, mohl by mít sazbu kolem 2,9 % p.a. V případě, že dnes někomu dobíhá 5letá fixace, má ještě vyšší sazbu okolo 3,5 % p.a.,“ upozorňuje David Eim. Úrokové sazby však zřejmě dále porostou a postupně budou končit fixace lidem se stále nižšími sazbami. Brzy tak zřejmě nastane situace, že lidé budou na nové období fixace získávat horší sazby, což jim navýší splátku. U sazeb okolo 2 až 3 % p.a. se dá poměrně přesně říci, že u hypotéky se splatností 30 let znamená růst sazby o 0,1 p.b. růst splátky asi o 45 Kč měsíčně na každý milion korun úvěru. „Dvoumilionová hypotéka se splatností 30 let a sazbou například 1,89 % p.a. se může v blízké budoucnosti reálně refinancovat za 2,49 % p.a. V takovém případě se splátka zvýší o asi 515 Kč měsíčně,“ dodává David Eim.