Dnes je 21. 12. 2024

Ředitel Aqualandu Moravia: Za venkovní geotermální bazén platíme milion měsíčně, ale stojí to za to

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Úno 26th, 2015
0 komentářů

V nejmodernějším a největším českém akvaparku Aqualand Moravia nově v zimním provozu funguje venkovní geotermální bazén, který čerpá vodu z vrtu až z hloubky 1,3 km. Jedná se o první akvapark v Česku, který tuto přírodní atrakci nabízí. Jaké jsou však náklady na měsíční provoz? Kolik stálo zbudování bazénu? A jak Češi k této novince přistupují? O tom všem se v rozhovoru rozpovídal ředitel Aqualandu Moravia Petr Pavlacký.

Otázka: Jedná se o první geotermální bazén tohoto typu u akvaparku v Česku?

Podle našich informací v Česku jiné podobné zařízení není. Myslím tím kombinaci akvaparku, určeného především pro zábavu, a geotermálního zdroje vody, využívaného do bazénů zábavního zařízení. V Česku existují pouze specifická lázeňská zařízení, která tomu však zase odpovídají vyšší cenou.

Otázka: O jakém vrtu zde hovoříme?

Jedná se o místní geotermální vrt 3G Mušov, vodu bereme z hloubky až 1,3 km. V porovnání s ostatními podobnými zdroji jde o velmi kvalitní přírodní, silně mineralizovanou sirnou vodu se zvýšeným obsahem fluoritů a jodidů. Tuto léčivou vodu, srovnatelnou s vodou v lázeňských zařízeních, využíváme v přírodní podobě v balneo vanách ve wellness centru. V bazénech je však voda v souladu s platnou legislativou chemicky upravena. Nedá se tedy v tomto případě hovořit o léčivé vodě v pravém slova smyslu, protože chemizací některé své vlastnosti ztrácí, ale o geotermálním zdroji vody. Přesto má tato voda pozitivní vliv na organismus.

Otázka: K čemu je dobrý pobyt v geotermální vodě?

Pobyt v geotermální vodě příznivě ovlivňuje revmatologické procesy. Sulfanové vody totiž mají desinfekční a protizánětlivý účinek. Jsou také prokázány dlouhodobé klinické efekty v oblasti vzestupu kondice, nespecifické imunity a snížení únavového syndromu. Sirné vody mají rovněž výrazný terapeutický efekt u chronických zánětlivých procesů v pohybovém systému a protigenerativní účinek síry se projevuje u kožních onemocnění. Termoterapie při koupelích navíc působí analgeticky.

Otázka: Co vás vedlo k vybudování bazénu? Byla to snaha vyjít vstříc současné poptávce Čechů?

Určitě jsme primárně reagovali na poptávku. Chtěli jsme, aby si lidé mohli užít kouzlo termálních lázní i u nás v Česku a v zimním počasí relaxovat venku v teplé vodě s překrásným výhledem na Pálavu. Doplnili jsme tím původní nabídku i o relax a zdraví prospěšné koupání. Určitě jsme však měli snahu se také odlišit a být v tomto ohledu unikátní, což se nám v rámci ČR povedlo.

Otázka: Můžete nám přiblížit rozměry bazénu, případně také nutné investice na provoz?

Geotermální bazén Riviéra je v současnosti největší geotermální venkovní bazén v Česku. Disponuje úctyhodnými 930 m2 nebo, chcete-li, 1163 m3 vody s teplotou až 35 stupňů Celsia. Co se týká měsíčních nákladů na provoz bazénu, tak v tomto zimním období hovoříme o částce 1 milion korun. Přesto jsme se rozhodli pokrýt tyto zvýšené náklady z běžné ceny vstupného. Chceme zkrátka návštěvníkům dopřát maximální zážitek v našem akvaparku.

Otázka: A jaké byly investice do zbudování bazénu?

Bazén byl budován jako součást investice celého akvaparku a jedná se o druhý největší bazén, který tu máme. Celková investice je v hodnotě 1,3 miliardy korun.

Otázka: Od kdy do kdy bude bazén veřejnosti otevřen?

Rozhodli jsme se využít neopakovatelné kouzlo zimního koupání, otevřen tedy letos bude do 15. 3. 2015. Možnost bazén vyzkoušet tak mají všichni z celé republiky po dobu celých jarních prázdnin. Následně bude bazén standardně v provozu jako součást letního areálu spolu s dalšími bazény a atrakcemi, jako je třeba oblíbené vlnobití.

Otázka: A jak hodnotíte první týdny provozu bazénu?

Prozatím máme ze strany návštěvníků k této novince velmi pozitivní ohlasy. Za stejnou cenu mají hosté nyní možnost využít něco navíc. Jsou lidé, kteří v bazénu dokonce stráví většinu času pobytu v akvaparku.

Otázka: Je bazén v současnosti zhotoven plně podle představ, či plánujete v blízké budoucnosti nějaké další úpravy?

Na příští sezonu plánujeme vylepšení v podobě doplnění vyššího počtu vpustí s geotermální vodou pro ještě lepší termální zážitek. Pro větší pohodlí pak plánujeme postavit zábrany proti větru, které lidé ocení v případě větrného počasí. To však budeme činit s maximální rozvahou tak, abychom návštěvníkům neomezili překrásný výhled na pálavské vrchy, což je rovněž unikátem. Mnozí z nás znají fascinující výhledy v prostředí alpských termálních středisek a krajina kolem nás je stejně úžasná.