Dnes je 30. 05. 2023

Rady pro domácnost: Zvyšte výkonnost robotického vysavače jeho údržbou

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Říj 21st, 2015
0 komentářů

Robotické vysavače, které šetří náš čas i energii, se staly celosvětovým trendem posledního desetiletí. Díky stále se zlepšujícím funkcím a zároveň nižší ceně jsou čím dál populárnější i u nás. Zkušenosti s jejich provozem dokazují, že si v domácnostech své místo dovedou obhájit.

Robotické vysavače šetří čas i peníze

Důvodů, proč robotické vysavače přibývají do stále více domácností, je hned několik. Jejich hlavní přínos spočívá v úspornosti. Používáním robotických vysavačů totiž nešetříme pouze svůj čas, ale díky nízkoenergetickému provozu také peníze. Tato moderní technologie spolehlivě zbaví naše podlahy parazitů a veškerého nepořádku i na špatně dostupných místech, jelikož uklízí pečlivě a systematicky. Přestože tito robotičtí pomocníci čistí veškeré povrchy velmi důkladně, jsou zároveň šetrní, takže se nemusíte obávat poškození nábytku, koberce ani dřevěné podlahy. Pomocí jednoduchého ovládání je lze naprogramovat na automatický provoz, čímž můžeme úklid přesně naplánovat. Úklid podlahy je tak díky robotickým vysavačům velmi výhodný a prakticky bezpracný. Aby ovšem vysavače sloužily jako nové co nejdéle, je třeba jejich pravidelná údržba. Robotické vysavače jsou naštěstí sestaveny tak, aby se daly snadno rozložit, čistění jejich dílů tedy není nijak náročné.

Nezapomínejte na pravidelnou údržbu

Odborníci doporučují odstranit veškeré nečistoty ze sběrného koše, do kterého se zachycují vysáté nečistoty, po každém použití. Minimálně jednou za měsíc by se měla věnovat pozornost filtraci. Pro robotické vysavače je typická buď klasická filtrace z mikrovláken, nebo síťový filtr. Filtrační systém je možné opatrně očistit kartáčkem či hadříkem. Nemělo by se však zapomínat ani na pravidelnou výměnu filtrů, a to jednou za 3 až 6 měsíců. Dalšími důležitými součástmi, kterým musíme věnovat zvýšenou pozornost, jsou rotační kartáče a boční kartáčky, které je třeba zbavit namotaných vlasů a jiných nečistot. Jejich důkladným vyčištěním docílíme zvýšení výkonu stroje. V neposlední řadě se doporučuje kontrolovat plastové krytky čidel proti nárazu a kovové kontakty určené pro dobíjení. Pravidelným čištěním plastových krytek zabráníme ztrátě schopnosti orientace přístroje. Údržbou kontaktů určených k nabíjení zase zamezíme špatnému nabíjení baterie. Právě baterie však vyžaduje ještě důkladnější pozornost, protože je hnacím motorem přístroje.

Péčí o baterii prodloužíte její životnost

Na údržbu baterie se velmi často zapomíná, což ve výsledku znamená snižování její kapacity, a to vede k tomu, že přístroj není schopný vyčistit celou místnost na jedno nabití. Na trhu jsou již běžně k dostání Li-ion baterie, u kterých je výrazně omezen paměťový efekt. Takovými bateriemi je však opatřeno jen 15 % přístrojů. Zbylých 85 % je vybaveno starším typem Ni-Mh baterií, u kterých k tomuto snižování kapacity bohužel dochází. „Pravidelnou péčí lze životnost baterie významně prodloužit. Proto je dobré baterii alespoň jednou za tři měsíce formátovat, a to naprostým vybitím a následným nabitím baterie. Zvýšení výkonu dokonce prospívá, pokud se baterie při formátování vybíjí a nabíjí několikrát za sebou,“ doporučuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí baterie do robotických vysavačů různých značek. I přes nejlepší péči se do několika let životnost baterie značně zkrátí. Aby tedy přístroj fungoval stále spolehlivě, je vhodné pořídit baterii novou.

Vyberte vhodnou baterii z pohodlí domova

Pokud se rozhodnete pro koupi nové baterie, nemusíte se obávat složitého výběru. Na trhu jsou aktuálně dostupné náhradní baterie do všech typů a značek robotických vysavačů. Navíc není nutné navštěvovat autorizované servisy a pořizovat předražené komponenty od původního výrobce. Nyní jsou na internetu již dostupné lacinější a častokrát i mnohem výkonnější alternativy. Statistiky prodeje internetového obchodu BatteryShop.cz ukazují, že velký zájem je především o baterie do robotických vysavačů značky iRobot, kterých se za rok 2015 doposud prodalo 76 % z celého sortimentu nabídky baterií do robotických vysavačů. Druhou nejoblíbenější značkou je Sencor s 23 % z prodeje. Zbylé 1 % obsadily značky MyGenie, Samba, Indream, xRobot nebo Dyson. „Statistiky prodeje baterií ukazují, že lidé stále častěji preferují alternativu ke značce iRobot, protože ještě v roce 2014 tvořila poptávka po bateriích této značky 90 % z celkového prodeje,“ upozornil Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, která vyvíjí vysoce kvalitní baterie T6 Power do robotických vysavačů. „Lidé nejvíce nakupují baterie před Vánocemi, vnímají je jako originální a praktický vánoční dárek,“ uzavřel Tlapák.