Dnes je 7. 12. 2022

Průměrná česká domácnost vytřídí 170 kilogramů elektrozařízení. Ušetří tím tolik CO2 jako při cestě z Prahy na Jadran

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Lis 23rd, 2016
0 komentářů

Téměř 170 kilogramů vysloužilých elektrozařízení vytřídí průměrná domácnost v České republice při větším úklidu rodinného domu. Nejčastěji se Češi zbavují velkých domácích spotřebičů o průměrné hmotnosti 60 kilogramů, jako je lednička, pračka nebo sporák. Vyplývá to ze statistik projektu Buď líný zaměřující se na odběr vyřazených elektrospotřebičů přímo z domácností. Recyklací průměrného svozu lze ušetřit až 114 kilogramů oxidu uhličitého, čemuž odpovídá více než sedmisetkilometrová cesta automobilem s motorem o menším objemu.

Průměrný svoz z českých domácností činí podle statistik projektu Buď líný 169 kilogramů. Nejčastěji lidé využívají bezplatné služby odběru vyřazených elektrospotřebičů k odvozu velkých domácích elektrospotřebičů, především lednic, televizí, praček či sporáků. Z aktuálních údajů vyplývá, že průměrná odevzdaná lednice váží zhruba pětapadesát kilogramů, starý televizor pak zhruba třicet kilogramů. „Chceme lidem ulehčit likvidaci velkých a těžkých přístrojů. Pokud si objednají svoz přímo z domácností, nemusí se spotřebiči hledat jiná speciální sběrná místa,“ vysvětlil David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která projekt Buď líný realizuje. Dodal, že totéž se týká i menších spotřebičů, jako jsou rychlovarné konvice nebo kávovary. „U drobnějších elektrospotřebičů hrozí větší nebezpečí neekologické likvidace. Vzhledem k tomu, že jsou malé a lehké, lidé je často hází do popelnic s komunálním odpadem,“ popsal situaci ředitel.

Největší část svozů zaujímají podle statistik železné kovy, sklo a plasty. Zatímco železo se na hmotnosti svozu podílí osmatřiceti procenty, plasty a sklo dvaceti procenty. „Většina materiálů, ze kterých je domácí elektroodpad složen, lze dále zpracovat a materiálově využít. Zvláště u kovů, které si zachovávají stále stejné vlastnosti, je jejich další využití poměrně snadné. Recyklace kovů je navíc méně náročná než jejich těžba a mnohem méně zatěžuje životní prostředí,“ doplnil Vandrovec s tím, že recyklací průměrného svozu z českých domácností lze ušetřit 114 kilogramů oxidu uhličitého.

Cílem projektu Buď líný, který funguje od roku 2011, je podpořit ekologické chování českých domácností, tedy zabránit, aby vyřazené spotřebiče končily v běžném komunálním odpadu. Díky službě Buď líný nemusí lidé s vyřazenými spotřebiči kamkoli cestovat. Stačí pouze udělat telefonickou či elektronickou objednávku a zařízení jim pracovník po domluvě bezplatně odveze přímo z jejich domova. Od letošního léta je navíc možné využít službu re:BALÍK, pomocí které lze staré spotřebiče nebo například baterie zabalit do balíku, založit elektronickou objednávku, nalepit adresný štítek a poslat k recyklaci zdarma prostřednictvím služby České pošty.