Dnes je 28. 01. 2023

Proti krizi bojujeme špičkovou kvalitou a usilovným vývojem, shodují se technické firmy

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Lis 10th, 2014
0 komentářů

Šéfové českých firem jsou ohledně dalšího podnikání optimističtí. Například jen zhruba 5 % průmyslových podniků hodnotí svou situaci jako špatnou. Dosvědčuje to konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle technických firem je nejlepším receptem na prosperitu i boj s konkurencí špičková kvalita a inovace.

Za první pololetí letošního roku vzrostl podle statistiky ČSÚ výkon všech průmyslových odvětví meziročně o 3,2 %. České podniky tak společně dosáhly nejvyššího tempa růstu od počátku roku 2011, kdy v Česku naplno udeřila světová ekonomická krize. A dobrou náladu potvrzují nejenom tvrdá ekonomická data, ale i názory šéfů firem. Celkem 33,5 % respondentů zářijového konjukturálního průzkumu ČSÚ hodnotí svou ekonomickou situaci jako dobrou, 61,4 % jako uspokojivou a jen 5,1 % jako špatnou. Průzkum se týkal 951 průmyslových podniků, přičemž tržby těchto firem představují více než polovinu celkových tržeb za průmyslové společnosti na českém trhu.

I když zákazníci nepřestávají hledět na co nejnižší cenu pořizovaného zboží, české firmy v reakci na ekonomickou recesi přizpůsobily podnikatelskou strategii. Příležitost vidí zejména v nabídce produktů vysoké kvality či v úzké specializaci. Jako příklad v průmyslové oblasti může sloužit společnost MediCom dodávající lasery, které jsou určeny k řezání, sváření či gravírování. „Naše firma dává přednost kvalitním produktům, které vyrábíme z kvalitních a tudíž i dražších komponentů. Co se týče trendů, vidíme prostor v rychlosti značení materiálů lasery. Vyšší rychlost totiž znamená pro naše zákazníky možnost navýšení produktivity,” popsal Tomáš Vozáb ze společnosti MediCom. Firma RSBP za prosperitu vděčí své úzké specializaci. Stejnému oboru se po světě věnuje jen asi deset konkurentů. „Šetření ze strany firem nevnímáme. Na bezpečnosti si podniky nemohou dovolit spořit, doplnil Filip Štroch z firmy RSBP, která dodává přístroje zajišťující ochranu před výbuchem a požáry v průmyslu.

Průzkum ČSÚ přitom zaznamenal pozitivní náladu i ve stavebnictví. Výzkumníci se ptali vedení 487 podniků, tento soubor pokrývá zhruba polovinu stavebních prací provedených ve stavebnictví v Česku celkem. V průzkumu hodnotilo 17,8 % respondentů svou ekonomickou situaci jako dobrou, 68,7 % jako uspokojivou a 13,5 % jako špatnou. Celkem 29,6 % respondentů navíc konstatovalo, že v září stavěli oproti předchozímu měsíci více, stavební činnosti omezilo 16,6 % respondentů a u ostatních (53,8 % stavebních prací) ke změnám nedošlo.

Zlepšení ve stavebnictví zprostředkovaně cítí i společnost Flex-Elektronářadí, která v Česku dodává stavebníkům profesionální nářadí německé značky Flex. Zatímco v předchozích letech se například stalo trendem, že si řemeslníci a firmy začali chodit pro levné elektronářadí do hobbymarketů, místo aby si zakoupili výbavu u profesionálních obchodníků, nyní je ta doba pryč. „Oproti loňsku cítíme na trhu uklidnění. Firmy si uvědomily, že nízká cena není vše a hledají znovu kvalitu. Trh se asi dlouho nevrátí do roku 2002, ale obchodníci jsou výrazně spokojenější,“ konstatoval jednatel firmy Flex-Elektronářadí Jan Skala a dodal: „Snažíme se bojovat s levnou asijskou konkurencí zejména vývojem.“ Vývoj produktů Flex je přitom podle něj postaven na výsledcích dlouhodobého testování přímo v praxi, tedy v průmyslových provozech a na stavbách.

V odvětví obchodu, které společnost Flex-Elektronářadí zastupuje, se v září hodnocení současné ekonomické situace respondentů meziměsíčně mírně zvýšilo. Ekonomickou situaci svého podniku podle ČSÚ hodnotilo jako dobrou 35,2 % respondentů, 53,7 % jako odpovídající sezóně a 11,1 % jako špatnou. Zhoršení své ekonomické situace očekává jen 13,6 % obchodníků.