Dnes je 24. 02. 2024

Devíti stovkám obcí hrozí, že přijdou o mapové služby i přístup do katastru nemovitostí

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Zář 30th, 2019
0 komentářů

Až devíti stovkám obcí, které využívají aplikaci Cleerio, hrozí, že na konci letošního listopadu přijdou o mapové služby i jednoduchý přístup do katastru nemovitostí. Společnost TopGis, jež loni licenci Cleerio koupila, totiž u původního poskytovatele zajistila dočasný provoz aplikace právě do 30. 11. 2019. Obce tak mají jen dva měsíce na to, aby přešly na chytré mapy Gisonline.cz. Samotný převod mapového portálu společnost zvládne takřka okamžitě.

TopGis dodává prostřednictvím chytrých map Gisonline.cz webovou aplikaci, která umožňuje správu, evidenci a aktualizaci majetku nad katastrální mapou, ortofotomapou, technickými mapami či územním plánem. Loni v listopadu se firma dohodla se společností Bio-Nexus na koupi licence k aplikaci Cleerio a převodu jejího zákaznického kmene.

Většina obcí již během uplynulých měsíců přešla na používání Gisonline.cz, další ale zřejmě ze setrvačnosti zůstávají u aplikace Cleerio. Bio-Nexus (dříve také známý jako Geosense) přitom na jaře ztratil zaměstnance, předlužil se a byl na něj podán insolvenční návrh. Konkurs byl na společnost vyhlášen v červenci 2019. Provoz aplikace Cleerio tak dočasně zajišťuje insolvenční správce, jehož cílem má být ukončení všech aktivit, zpeněžení majetku a za asistence soudu rozdělení prostředků mezi věřitele.

Převod na Gisonline.cz během jednoho týdne

„Naprostá většina převedených klientů zvolila cestu přechodu na naši aplikaci Gisonline.cz, která pracuje s detailnějšími mapovými podklady, umožňuje 3D náhled z panoramatického mapování, pasportizaci či velmi přesné měření,“ uvedla výkonná ředitelka společnosti TopGis Drahomíra Zedníčková.

Převod obce stále využívající aplikaci Cleerio na Gisonline.cz není pro TopGis nijak složitý. Vývojáři společnosti připravili mechanismus hromadného přenosu dat měst a obcí do chytrých map Gisonline.cz. Obcím tak stačí během jednoho dne importovaná data zkontrolovat a mapové podklady v požadovaném rozsahu mohou obratem začít používat i zpřístupnit veřejnosti. Jednotlivé referáty obce mohou data o majetku v Gisonline editovat, upravovat a sdílet za účelem evidence majetku a rozhodování o něm.

„Na Gisonline jsme přešli na začátku roku 2019. V současné době se stále snažíme aplikaci doplňovat a vylepšovat. Spolupráce je na velmi dobré úrovni. Uživatelsky mohu ke změně říci, že jedna aplikace nahradila původní, přejala původní data a my jsme pokračovali v práci beze změn,“ komentoval přechod z Cleeria odbor regionálního rozvoje Městského úřadu Milevsko.

Aplikaci Cleerio používalo podle některých zdrojů v době jejího největšího rozkvětu až 1 600 klientů, přičemž Bio-Nexus využíval celou síť prodejců. Aktuálně se odhaduje, že obce nebo jejich občané stále využívají přibližně 900 aplikací Cleerio. V souvislosti s letos plánovaným ukončením podpory je pak na každé obci či městě, aby si prověřilo, zda jí aplikace bude nadále fungovat.

„Za poslední půlrok jsme do Gisonline.cz převedli stovky tisíc mapových vrstev, s naší pomocí tak města a obce mají zaručen rychlý přechod bez ztráty dat a možnost okamžitého spuštění přístupu do katastru nemovitostí – bez kterého se místní samospráva jen těžko obejde – podle nových pravidel,“ dodala Drahomíra Zedníčková.