Dnes je 22. 04. 2024

Připravte nohy na léto! Zbavte se plísní a rozpraskaných pat

Autor: Redakce
Rubrika: Zdravotnictví
Dub 18th, 2017
0 komentářů

Zima na chodidla a nehty nepůsobí zrovna příznivě. V uzavřené obuvi se noha potí, vlhkost pak podporuje vznik nepříjemných mykóz a plísní. Mráz zase pokožku nohou vysušuje a působí bolestivé a nevzhledné prasklinky. Než nohy vystavíte v otevřených letních botách či na pláži, dopřejte jim péči, kterou si po namáhavém zimním období zaslouží. Přinášíme vám pět praktických tipů na pomocníky, které letos musíte mít!

Tip č. 1: Krém pro suché nohy s UV ochranou

Všimli jste si, že se vám v průběhu zimy na chodidlech objevily nenápadné prasklinky? Ty se postupem času mohou zvětšovat a kůže se může začít olupovat. Pokožka chodidel je totiž po zimě výrazně vysušená, proto je vhodné aplikovat výživný krém, který změkčuje a hydratuje zrohovatělou kůži. „Podopharm Skinflex je inovativní krém, který obsahuje klíčovou složku octenidine. Její hlavní předností je, že nedráždí vzniklá poranění a nezpůsobuje alergie kůže a sliznice. Součástí krému je také hojivý D-panthenol, přidaný extrakt ze zeleného čaje zase zpomaluje rozklad kolagenových vláken a chrání v létě kůži i před nepříznivým působením UV záření,“ uvádí Jiří Vykydal z e-shopu Profi-Pedikura.cz, který se specializuje na domácí i profesionální pedikúru a podologii.

Tip č. 2: Pemza dvou hrubostí

K odstranění zrohovatělé kůže na chodidlech, zejména na patách a pod palci, se hodí kvalitní pemza Credo Solingen s rozdílnou hrubostí na obou stranách. Tu je vhodné použít vždy po koupeli, po níž je kůže měkčí a jednodušeji se uvolňuje. Odlišné hrubosti pemzy umožní důkladné i šetrné obrušování podle toho, jak je potřeba.

Tip č. 3: Tinktura proti plísni

Kvůli neprodyšné obuvi a teplým ponožkám, které nosíme několik měsíců, se v zimě mohou nohy nadměrně potit. To je pak příčinou mykóz a jiných plísňových onemocnění nehtů a pokožky. Zbavit se jich můžete třeba pomocí speciální tinktury na nehty a kůži demykoMed. Tinktura obsahuje účinné látky clotrimazol a undecylenamide DEA, které nejen zvyšují vlastní přirozenou obranyschopnost, ale též při pravidelné aplikaci pomáhají udržet nohy hygienicky svěží. Obzvláště se doporučuje přípravek používat po návštěvě sauny, koupaliště, hotelového pokoje nebo po nošení vypůjčené obuvi, například na bowlingu.

Tip č. 4: Kvalitní kleště pro zdravé nehty

Na celkovém dojmu z nohou v letní obuvi se významně podílí rovněž stav nehtů. Ty by měly být pěstěné a správně zastřižené. Dodnes se však hojně šíří fáma, že pro pedikúru jsou nejlepší běžné nůžky. „Klasické nůžky se hodí spíše pro manikúru, v péči o nehty na nohou se více osvědčují kleštičky. Ty dopomohou k zastřižení nehtu do rovna, což je jediný správný způsob zkracování nehtů na nohou, aby se předešlo zarůstání nehtu. Navíc si mnohem lépe poradí s tvrdým nehtem, na který by klasické nůžky nestačily,“ vysvětluje Jiří Vykydal. Kvalitní kleště nabízí třeba značka Credo Solingen. Některé modely jsou vhodné i pro diabetiky.

Tip č. 5: Masážní olej s květinami pro odpočinek chodidel

Nohám také prospívá, pokud si mohou dopřát vydatný odpočinek a uvolnění. Po namáhavém dni se tak bude hodit třeba přírodní masážní olej Batavan SPA Brazil s jemnou vůní brazilských květů, který má blahodárné relaxační účinky nejen na chodidla, ale i na celé tělo. Kombinace mandlového, makadamového, slunečnicového, sezamového a avokádového oleje s vitamínem E navíc pokožce dodávají svěžest a hydrataci, vyživují ji, obnovují elasticitu a regeneraci. Olej je možné použít i k ošetření pokožky po koupeli.