Dnes je 30. 01. 2023

Před zimou zkontrolujte střechu i okapy, na složitější údržbu volejte odborníka

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Říj 24th, 2016
0 komentářů

Na podzim nastává období, kdy byste měli zkontrolovat stav vaší střechy a okapů. Odhalení případné závady před tím, než naplno udeří zima, vám totiž ušetří zbytečné finance a starosti. S drobnou údržbou si řada majitelů nemovitostí poradí sama, na tu větší i případné odstranění odhalených závad je však nejlepší pozvat si odborníka.

Jako první přichází na řadu vizuální kontrola. K té si vybereme – pokud to ještě počasí dovolí – ideálně teplejší a sušší den, kdy na střeše není mokro a ještě ani námraza. Po střeše se pohybujte zásadně po konstrukcích, které jsou k tomu přímo určené, jako jsou například lávky a nášlapné tašky. Pokud si na pohyb po střeše netroufáte, pozvěte si raději rovnou profesionála.

Kontrolujte tašky, doplňky i oplechování

U skládané střešní krytiny zkontrolujte v prvé řadě stav tašek – zda nejsou prasklé, nebo naštípnuté. Pokud na poškozenou tašku skutečně narazíte, dbejte na to, abyste ze střechy odstranili všechny její části. Ověřte také, zda jsou dobře připevněné hřebenáče, případně i další doplňky. „Pozornost věnujte též místům, kde se stýká střešní krytina s oplechováním. Jde například o okolí komínů, okapů nebo střešních oken, kde kontrolujte, zda použitý tmel není popraskaný či jinak poškozený,“ říká Martin Urbanec, technický poradce ze společnosti KM Beta, největšího českého výrobce betonové střešní krytiny a doplňků. Nespornou výhodou je, že skládané krytiny dovolují kdykoliv do střešního pláště zasáhnout, a to na rozdíl od střech plechových, u nichž jsou zásahy pracnější a složitější.

Pozornost věnujte okapům

Bedlivé kontrole je potřeba podrobit rovněž celý okapový systém. „Nejprve se zaměřte na to, zda správně těsní spoje a všechny prvky systému jsou průchodné. Okapy vyčistěte od listí, mechu, větviček a dalších nečistot, to samé proveďte i se svodovými rourami. V případě, že je použitým materiálem kov, zkontrolujte, zda někde nedochází ke korozi,“ popisuje Martin Urbanec. U pozinkovaných okapů vás pravděpodobně následně čeká údržba v podobě obnovení ochranného nátěru, u těch plastových zase tmelení případných prasklin, nebo rovnou výměna zkroucených částí.

Podívejte se na půdu i střešní okna

Před zimou je na místě vedle důkladné vnější kontroly střechy i ta vnitřní. U dřevěných střešních oken zkontrolujte stav nátěru i těsnění okna. Pokud by okna nebyla ve stoprocentním stavu, hrozilo by během podzimních lijáků a v zimě zatečení, poškození dřeva vlivem vlhkosti, případně vznik plísní jak na samotném okně, tak i v jeho okolí. Důkladně projděte také celé podkroví a zkontrolujte, zda někde nezatéká, nebo zda se na některých částech krovu dokonce netvoří plíseň.