Dnes je 26. 04. 2024

Přechod na DVB-T2 skončí v říjnu. Místo nové televize mohou lidé sáhnout po jiném dodavateli služeb

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Čvc 27th, 2020
0 komentářů

Přechod stávajícího televizního vysílání ve standardu DVB-T na DVB-T2 skončí v Česku v říjnu. S novým typem digitálního vysílání mohou mít problémy zejména uživatelé, kteří vlastní starší modely televizí. Řešením je pro ně nákup nového zařízení, případně set-top-boxu. Mohou však též využít tuto příležitost k výběru nového dodavatele televizních služeb. Samotný nákup zařízení pak často nemusejí vůbec řešit.

Harmonogram přechodu na nové televizní vysílání ve formátu DVB-T2 v Česku byl původně plánován do června 2020. Kvůli pandemii koronaviru se ale posunul až do října tohoto roku, kdy by mělo stávající digitální vysílání ve formátu DVB-T úplně skončit. Na přechod čeká zejména východní část země. Uvolněné kmitočty by pak mohli získat mobilní operátoři pro rychlé sítě 5G.

Přechod na nový typ digitálního vysílání se neobejde bez součinnosti ze strany diváků. Ti, kteří mají starší typy televizí, musejí počítat s tím, že jejich zařízení si s DVB-T2 nemusí poradit. „Budou potřebovat televizi nebo set-top-box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (h.265). Při koupi ho poznáte podle kulaté zlaté samolepky s logem ‚DVB-T2 ověřeno‘ nebo logem ‚připraveno na DVB-T2‘, která signalizuje, že přístroj byl pro příjem nového standardu vysílání otestován,“ říká Michal Karabina z Národního centra úspor, jež lidem pomáhá vybrat si nejvýhodnější dodavatele služeb od energií až po internet a TV.

Při výměně zařízení je tak na straně uživatelů nutné počítat s investicí v řádech stovek až tisíců korun. Moderní televize s rozlišením 4K s úhlopříčkou 55 palců pořídí za cenu kolem 9 tisíc korun, set-top-box pak zhruba od pětistovky. Pokud však nechtějí investovat do nového zařízení, mají několik dalších možností, jak se s přechodem na DVB-T2 popasovat.

„Mohou využít například služeb některého z poskytovatelů kabelové či satelitní televize. Ti v rámci svých balíčků často poskytují set-top-box zcela zdarma či za minimální symbolický poplatek. Uživatelé tak navíc mohou tuto příležitost využít i k optimalizaci svých výdajů za sledování televize nebo rozšíření služeb o další programy, které doposud neměli možnost sledovat,“ popisuje Matěj Lašek z Národního centra úspor.

Oblíbenou variantou je pak podle něj rovněž výměna kabelového, satelitního či terestrického vysílání za takzvanou IPTV. „V takovém případě vysílání přijímají přes internet prostřednictvím set-top-boxu. Ten bývá, podobně jako u kabelové televize, často součástí balíčku zdarma nebo za symbolický poplatek. Uživatelé si pak připlatí pouze za pořízení lepšího,“ uvádí Matěj Lašek s tím, že IPTV je velmi často možné výhodně kombinovat s dalšími produkty, zejména s internetovým připojením, ale například i službami mobilního operátora.

Vybrat tu nejvýhodnější variantu – jak z hlediska ceny, tak i rozsahu služeb – je možné s pomocí Národního centra úspor. Prostřednictvím formuláře na jeho webu si lze nechat vypracovat analýzu stávajících služeb a nechat si nabídnout novou, lepší či levnější variantu. Podobně jako u televize lze optimalizovat i služby v oblasti internetu, mobilních operátorů či energií.