Dnes je 29. 03. 2023

Pravidelné zpravodajství od Axigonu: V Česku cena nafty oproti prosinci klesla téměř o 1 korunu, pořád je ale výrazně vyšší než u všech našich sousedů

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Led 15th, 2016
0 komentářů
  • Průměrná cena motorové nafty v EU za poslední měsíc poklesla o 4,1 %, což je v přepočtu −1,25 Kč/l.
  • Pokles cen v ČR byl výrazný (−3,3 % a −0,97 Kč/l), ale všechny sousední státy zlevňovaly výrazně více.
  • Ceny nejvíce padaly na Slovensku (−7,2 %), a to o 2,06 Kč/l. Podobně vysoké poklesy jsme zaznamenali u Polska, kde ceny klesly o 1,71 Kč/l (−6,6 %), a v Německu s poklesem o 1,57 Kč/l (−5,5 %).
  • Rakušané za každý natankovaný litr zaplatí o −1,06 Kč méně než před svátky.
  • Plyne to z pravidelné analýzy nákupní aliance Axigon, která sdružuje více než 10 000 členů.

Firmy i běžní řidiči se v posledních měsících těší z neustávajícího poklesu cen pohonných hmot hnaných levnou ropou. V České republice cena nafty v porovnání s prosincem opět klesla, tentokrát o 3,3 procenta. Řidiči tak v tomto týdnu oproti období před měsícem uspoří 0,96 korun z každého natankovaného litru. Ze srovnání průměrných cen napříč Evropskou unií přesto plyne, že u sousedů se za poslední měsíc nafta zlevňovala výrazně více. Například na Slovensku ceny poklesly o celých 7,2 procenta, tedy o 2,05 koruny/l.

A zatímco tak všechny sousední státy v tomto týdnu drží pozici v desítce států Evropské unie s nejlevnější naftou, Česko je až na 15. příčce. „Litr nafty v Polsku je o téměř 4 koruny levnější než v České republice. Při tankování na Slovensku a v Rakousku řidiči ušetří kolem 1,7 koruny na každém litru. Dokonce i v Německu jsou ceny v tomto týdnu o 1,24Kč/l nižší než u nás,“ upozorňuje generální ředitel nákupní aliance Axigon Damir Duraković.

Firmy ovšem mohou použít tankovací karty, které jim cenový náskok sousedních států dorovnají. Díky plošným cenám, které mohou využívat firmy s tankovací kartou Axigonu, lze naftu čerpat za 24,93 korun/l. To je o 3,28 korun za litr pod současným průměrem za Českou republiku. Držitelé této karty tak mohou tankovat v Česku za téměř stejné ceny, jako si užívají řidiči ve výrazně levnějším Polsku.