Dnes je 23. 02. 2024

Pravidelné zpravodajství od Axigonu: Po Německu už se pro naftu Čechům nevyplatí jezdit ani na Slovensko, v Česku je tankování 11. nejlevnější v EU

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Pro 7th, 2015
0 komentářů
  • Průměrné ceny motorové nafty v EU a v ČR zůstaly na téměř stejné úrovni jako před měsícem (změny o 0,1 %, tedy o 4 haléře).
  • Nafta se tento týden v 28 státech unie nakupuje v průměru za 32,79 Kč/l. Češi mohou být rádi, že tankují o 2,28 Kč levněji.
  • Tankováním u zahraničních sousedů se ovšem příliš ušetřit nedá. Výrazně levnější je nafta pouze v Polsku. Ceny na Slovensku oproti tomu za uplynulý měsíc poskočily výrazně směrem nahoru.
  • Plyne to z pravidelné analýzy společnosti Axigon, nákupní aliance sdružující více než 10 000 členů.

České firmy si na ceny pohonných hmot příliš stěžovat nemohou. Ze srovnání průměrných cen napříč Evropskou unií plyne, že v zemi je jedenáctá nejlevnější nafta ze všech 28 států unie. V jednotlivých zemích se přitom cifry v cenících čerpacích stanic poslední měsíc příliš neměnily. Přesto z nových čísel plyne jedna důležitá informace – na Slovensko se pro levnější naftu už jezdit nevyplatí.

Ze všech sousedních států ČR ceny poklesly pouze v Polsku, a to o 22 haléřů za každý natankovaný litr (−0,8 %). „Na Slovensku došlo k výraznému růstu cen o 63 haléřů na litr (+2,2 %). Jedná se o téměř nejvyšší skok cen v rámci celé EU oproti stejnému období před měsícem. Kvůli takto vysokému růstu se průměrné ceny na Slovensku srovnaly s cenami na českém trhu,“ komentoval vývoj cen generální ředitel nákupní aliance Axigon Damir Duraković. A ceny rostly i u dalších sousedů: v Německu o 11 haléřů, a v Rakousku o 4 haléře.

Jet tankovat přes hranice se tak stále vyplatí řidičům, kteří zamíří do Polska. V průměru ušetří 2,48 Kč na každém natankovaném litru. Dá se uspořit také při tankování v Rakousku, a to v průměru 57 haléřů na každém litru. Naopak v Německu si zákazníci pump v průměru připlatí 86 haléřů za každý natankovaný litr.

Odstrašujícím příkladem pro Čechy může být Itálie. Axigon doporučuje řidičům rozhodně tankovat dříve, než přejedou italské hranice. „Ceny v Itálii totiž dlouhodobě patří mezi nejvyšší v rámci celé EU. Oproti ČR si tam připlatíme téměř 7 Kč/l. Dráž je už jenom ve Velké Británii,“ dodal Duraković.