Dnes je 30. 11. 2022

Pravidelné zpravodajství od Axigonu: Ceny motorové nafty v ČR poklesly nejvíce ze všech států EU, v únoru patří ČR 8. místo

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Úno 15th, 2016
0 komentářů
  • Průměrná cena motorové nafty se v ČR snížila o 2,48 Kč/l, což je největší pokles v rámci EU.
  • Nejlevnější nafta v rámci EU je v současnosti v Polsku. Je 20 % pod průměrem za celou EU.
  • Ceny v ČR, Rakousku a na Slovensku jsou prakticky srovnatelné, jsou přibližně o devět procent nižší, než je průměr EU.
  • Nejvyšší cena ze všech sousedních států je v Německu. Na západ od našich hranic řidiči jezdí za 26,93 Kč/l.

S vývojem cen motorové nafty mohou být čeští řidiči opravdu spokojení. I v únoru totiž pokračuje pokles cen – v rámci EU má ČR osmou nejlevnější naftu. Za litr nyní v průměru zaplatíme 25,73 Kč. Průměrná cena nafty v celé Evropské unii nyní dosahuje 28,27 Kč/l. Na rozdíl od dlouhodobých trendů je tak cena v ČR podprůměrná.

Oproti lednu jsme si polepšili hned o tři místa, v prvním měsíci letošního roku patřilo ČR jedenácté místo. Pokles ceny nafty u nás byl skutečně výrazný. Když porovnáme jednotlivých 28 zemí EU v meziměsíčním srovnání, bude nám patřit první místo (viz přiložený graf). Zatímco průměrná cena v rámci celé EU poklesla od ledna o 3,3 % (−0,96 Kč/l) v ČR jsme zaznamenali pokles o 8,8 % a 2,48 Kč/l,“ komentoval vývoj cen generální ředitel nákupní aliance Axigon Damir Duraković.

Podíváme-li se těsně za naše hranice, zjistíme, že cena nafty v Rakousku a na Slovensku je prakticky srovnatelná. Rakousko je s cenou 25,65 Kč/l před námi na sedmém místě, Slovensko naopak o jednu příčku za námi (25,84 Kč/l). Česko tak oproti lednu předběhlo Slovensko a naši řidiči v únoru tankují o něco výhodněji. Nejvyšší cenu nafty ze všech sousedících států pak mají v Německu. Je o 1,20 Kč/l vyšší než v ČR, tedy přibližně o 5 %.

Nejlevnější naftu z celé EU tankují již delší naši polští sousedé – litr nafty je vyjde na 22,61 Kč/l, což je o 20 % pod průměrem EU. „Nejdražší naftu v rámci celé EU pak mají již tradičně ve Velké Británii, v současnosti je cena na litr o 9,7 Kč vyšší oproti průměrné ceně v ČR,“ dodal Duraković.