Dnes je 22. 09. 2023

Poptávka po ekologickém splachování vzrostla o více než 300 procent

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Čvc 11th, 2017
0 komentářů

Zájem o úsporné splachování meziročně opět vzrostl. Vyplývá to z prodejních statistik největšího výrobce sanitární techniky ve střední a východní Evropě, společnosti Alcaplast. Ačkoliv je stále větší zájem o ekologické splachování v zahraničí, k růstu poptávky dochází i v České republice.

V porovnání s loňskem se poptávka po ekologickém splachování, které sníží spotřebu vody až o třetinu, zvedla o 329 procent. Zájem navíc roste i v tuzemsku. „Zatímco v loňském roce představovali tuzemští odběratelé 20 procent z celkového objemu prodaných ekologických produktů, letos se jejich podíl zvedl na 30 procent,“ uvedla Radka Prokopová, výkonná ředitelka společnosti Alcaplast, která jako jedna z mála firem vyrábí komplexní ekologické WC systémy. Podle Prokopové je však o systém Ecology stále největší zájem v západní Evropě.

Zatímco dříve bylo na jedno spláchnutí využito i 12 litrů vody, dnes jsou standardem dvojitá splachování s možností volby mezi 3 a 6 litry. Ekologický systém pak snižuje spotřebu na 2 až 4 litry vody při jednom spláchnutí. „Vyšší úspora vody v současnosti není možná, protože nižší objem vody by obsah WC nedokázal dostatečně spláchnout. Při průměrném počtu spláchnutí sedmkrát denně na osobu však může čtyřčlenná domácnost ušetřit i 1600 korun ročně,“ vysvětlila Prokopová.

„Nárůst prodejů ekologických systémů splachování očekáváme i v dalších letech. Rostoucí standardy i vzrůstající tlak na šetření vodou povedou k dalšímu rozmachu tohoto trendu. Naše výrobky jsou navíc vzájemně kompatibilní, je tedy možné standardní WC modul upravit na ekologický. Výměna je jednoduchá, i když už je modul zabudovaný ve zdi,“ podotkla Radka Prokopová ze společnosti Alcaplast, která za systém Ecology získala v roce 2014 ocenění Gaia Awards v Dubaji. Je však třeba zohlednit, že WC mísy jsou koncipované pro určitý objem vody a je potřeba sladit mísu s objemem vody, aby nedošlo k vystřikování vody či nedokonalému opláchnutí mísy.

Systém ekologického splachování se celosvětově využívá ve větším měřítku už čtyři roky. Ačkoliv původně vznikl pro účely naplnění ekologických norem, v současnosti jsou ekologické systémy splachování trendem a zájem o ně roste i bez nutnosti normy dodržovat.