Dnes je 26. 05. 2024

Poprvé v Česku: E.ON vylepšuje své CNG stanice o nejnovější plnicí pistole

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Dub 22nd, 2016
0 komentářů

Čeští řidiči jsou mezi prvními ve střední Evropě, kteří si mohou v praxi vyzkoušet nový moderní způsob tankování stlačeného zemního plynu CNG. Původní pákové zařízení na vybraných stanicích E.ON vystřídaly nové plnicí pistole, které jsou lehčí a mají jednodušší ovládání.

Nový způsob tankování je významně jednodušší, řidiči ocení také nižší váhu plnicí pistole. „U původní pákové pistole bylo nutné nasadit hrdlo, otočit páku a zpětně přitáhnout bajonet, aby došlo k odpojení vozu od čerpacího zařízení. Nové pistole pro řadu řidičů znamenají změnu, která jim usnadní komplikovanější způsob tankování z dřívějška,“ vysvětluje Radek Patera, odborník na CNG ze společnosti E.ON Energie, a. s.

Při využití nových plnicích pistolí je tankování mnohem komfortnější. „Pistoli stačí nasadit na tankovací hrdlo, následným zmáčknutím se vůz napojí a dojde k čerpání stlačeného zemního plynu CNG. Při odpojení od vozu se postupuje stejným způsobem,“ říká Patera, podle něhož bude řidičům tento způsob tankování bližší – připomíná totiž nákup běžných pohonných hmot, jako je nafta nebo benzín. Přesný návod pro připojení a odpojení plnicí pistole je vždy umístěn na stojanu se stlačeným zemním plynem CNG.

Nové tankovací pistole naleznou řidiči na 2 plnicích stanicích společnosti E.ON. Konkrétně je jimi opatřena plnička v Českých Budějovicích na čerpací stanici Jihotrans ve směru na Prahu a dále plnicí stanice Nýřany u Plzně na dálnici D5. Novými pistolemi jsou vybaveny celkem 4 stojany CNG. Nový způsob tankování je unikátní nejen z pohledu České republiky, ale též celé Evropy. „Naše plničky jsou mezi prvními v Evropě, které tento jednoduchý způsob manuálního tankování nabízejí,“ říká Patera. Pokud se nové plnicí pistole osvědčí, plánuje společnost E.ON jejich instalaci rovněž na svých dalších plničkách.