Dnes je 29. 03. 2024

Poličte si na zloděje i na velkou vodu

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Srp 12th, 2019
0 komentářů

Při ochraně svého majetku před krádeží se stále více lidí spoléhá na moderní technologie. Použití běžně dostupných alarmů a pohybových čidel často omezuje nutnost jejich připojení k Wi-fi či elektřině. Unikátní pohybová čidla Direct echo tento problém řeší použití sítě internetu věcí a baterie s dlouhou životností. Chránit jimi můžete své movité i nemovité věci doma, na zahradě, na chalupě, ale i v hotelu nebo kempu. Vodní čidlo vám zase pomůže předcházet škodám v případě prasklé trubky nebo letní bleskové potopy.

Léto je tím nejlepším obdobím roku, kdy trávit co nejvíce času venku. Na letní dovolené, na výletech, či u přátel na zahradě při grilovačce. Ale zatímco my si užíváme odpočinek nebo zábavu, náš majetek je často ohrožen nenechavými zloději, kteří právě v létě zažívají žně. Řádí na koupalištích, letních festivalech i kempech. Letní měsíce jsou dle policejních statistik rovněž jedněmi z nejrizikovějších v ohledu vloupání do bytů.

Zejména v ochraně nemovitostí nám v současné době čím dál častěji pomáhají různé moderní technologie, mezi nimiž sílí postavení takzvaných smart home zařízení. Mezi ty patří různé sety kamer, alarmů a čidel propojené mezi sebou zpravidla přes Wi-fi nebo GSM (mobilní síť) a ovládané centrální jednotkou či aplikací v chytrém telefonu.

Výhodou takového zabezpečovacího systému je, že v případě ovládání přes smartphone máte informace o tom, co se děje ve vašem domě, ihned k dispozici, ať už jste kdekoliv. Určitou nevýhodu ale představuje fakt, že fungování takového zabezpečení závisí na dostupnosti Wi-fi signálu a často je nutné zapojení do zásuvky. Přitom například pohybová čidla se jeví jako skvělá příležitost k ochraně i jiných než jen nemovitých věcí. Řešením omezení vyplývajících z použití Wi-fi technologie se tak v posledních letech ukazuje využití nové sítě internetu věcí (IoT).

Unikátní čidla proti zlodějům i vodě

Právě technologii IoT používají i unikátní pohybová čidla Direct echo, která vznikla jako prozákaznický projekt Direct pojišťovny. „V síti internetu věcí se na rozdíl od klasického internetu posílá pouze malý objem dat. V současné době pokrývá 96 procent obyvatel České republiky. Díky tomu čidla nepotřebují k provozu vůbec nic. Mají zabudovanou baterii, jež vydrží až pět let, a stačí je tedy jen umístit na vhodné místo a zapnout. Lze je libovolně přemisťovat a k uchycení na předměty pak slouží oboustranná nanopáska nebo suchý zip. Ovládání je opět velmi snadné – stačí si do chytrého telefonu nainstalovat aplikaci pro iOS či Android a spárovat mobil s čidlem,“ popisuje princip fungování čidel Nela Maťašeje, tisková mluvčí Direct pojišťovny.

Na obdobném principu fungují také vodní čidla Direct echo. Ty místo pohybu detekují vodu či jiné vodivé tekutiny. Pokud se na zemi začne voda rozlévat, čidlo pošle zprávu na mobil. Ideální tak je umístit jej tam, kde hrozí únik vody, která může vyplavit vás a třeba i sousedův byt – třeba tedy k pračce, do koupelny či na WC. Bydlíte-li v rodinném domě se sklepem v suterénu, jistě jedno čidlo oceníte i tam, pro případ potopy z prudkých lijáků.

Na dveře, šuplík, poštovní schránku i gril

Právě kombinace bezdrátové technologie internetu věcí a zabudované baterie s dlouhou životností činí z pohybového čidla Direct echo toho pravého ochranáře vašeho nemovitého, ale i movitého majetku. Připevnit jej můžete nejen na dveře a okna v domě, bytě, chalupě či třeba karavanu, ale například i na různé poličky a zásuvky, v nichž schraňujete peníze, jiné cennosti nebo osobní doklady. Jakmile se šuplík otevře, čidlo ihned zaznamená pohyb a upozorní vás.

Obdobně si můžete chránit kupříkladu i poštovní schránku, abyste si ohlídali, zda vám někdo nechodí vybírat třeba předplácené noviny nebo magazíny. Stejně tak jej lze umístit i na vstupní branku do zahrady, do kůlny či do garáže. A víte, že se poměrně často ze zahrad ztrácejí i drahé grily? Není tedy nic snazšího než na gril „přilepnout“ pohybové čidlo. „Na rozdíl od pohybových čidel, která snímají okolí, Direct echo nezaznamenává okolní pohyb, ale pohyb svůj, potažmo celého objektu, na němž je připevněno,vysvětluje Nela Maťašeje. Širokým možnostem umístění pohybového čidla nahrávají i jeho malé rozměry, na délku měří 8 centimetrů a váží jen 30 gramů.

Ochraňte své dopravní prostředky nebo i stan na festivalu

Věděli jste, že podle policejních statistik bylo v České republice loni každý den ukradeno zhruba 13 kol? Nezdá se to mnoho, počet krádeží bicyklů dokonce v posledních letech klesá, zato se ale zvyšuje cena odcizených kol. Kromě drahých sportovních kol se totiž hojně kradou například také elektrokola. Pohybové čidlo umístěné na rám kola nebo pod sedačku vás na jakoukoliv manipulaci s vaším bicyklem okamžitě upozorní, přes aplikaci si navíc rovnou můžete přivolat na pomoc policii. Obdobně si můžete zajistit motorku, dnes populární koloběžku, ale klidně i celé auto – stačí umístit pohybové čidlo na vnitřní stranu dveří u řidiče nebo ještě lépe na volant.

Jak už bylo řečeno, k četným krádežím v létě dochází i na koupalištích nebo v kempech, zkrátka kdekoliv, kde je velké množství lidí. Časté jsou krádeže na letních festivalech. A nekradou se přitom jen tašky nebo batohy, ale třeba i celé stany. Tak kupříkladu v loni bylo během hudebního festivalu Isle of Wight odcizeno 73 stanů. Pohybové čidlo tak najde své uplatnění i v kempu nebo v areálu festivalu. Jednoduše ho položte na svůj batoh, když se od něho chystáte vzdálit, nebo ho připevněte na konstrukci stanu, aby vám ho v době nepřítomnosti pohlídalo.