Dnes je 25. 04. 2024

Podzimní počasí se může nepříjemně odrazit zejména na zralé pokožce. Jak se bránit?

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Říj 21st, 2015
0 komentářů

Přechod mezi ročními obdobími není pro pokožku nikterak příznivý. Zatímco v létě na ni působí intenzivní UV záření, na podzim si musí poradit s teplotními výkyvy, chladem a úbytkem vitamínů. Tyto změny se pak projevují především na jejím předčasném stárnutí. V následujícím článku vám poradíme, jak dát na podzim pokožku zpět do mladistvé formy a jak se ubránit škodlivým vlivům podzimu.

I podzimní slunce může nadělat škody

Stárnutí pokožky mimo jiné urychlují sluneční paprsky. Ačkoliv jich s příchodem podzimu značně ubývá, ani tak však není pokožka zcela chráněná. Krátkovlnné UV záření totiž na zem proniká i skrze mraky, a to dokonce až z 90 %. „Následkem toho v těle vznikají volné radikály, které ohrožují a poškozují kožní buňky. Jedná se o vysoce reaktivní částice, které se vážou na molekuly kyslíku a ve větším množství pak mimo jiné zhoršují stav kolagenových a elastinových vláken důležitých pro pružnost a zdraví pokožky. Tím zvyšují riziko jejího stárnutí, vzniku vrásek, pigmentových skvrn nebo chronických poškození kůže,“ přibližuje MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty.

Přesto je však slunce, zejména světelné záření UVB, významným zdrojem tvorby vitamínu D, který pokožce prospívá a vyživuje ji. Právě ze slunečního záření získává naše kůže bezmála 90 % tohoto potřebného vitamínu. Na podzim však slunečního záření ubývá a s ním se redukuje též produkce vitamínu D. Zejména starší lidé se zralou pokožkou jej potřebují větší množství a podzimní slunce jako zdroj nestačí. V tomto ročním období je proto nezbytné doplňovat jej pomocí potravin nebo doplňků stravy. Bohaté na vitamín D je například mléko, tučné mořské ryby, vaječné žloutky, hovězí játra, chléb nebo cereálie.

Citlivá je zejména zralá pleť

Na stavu a kvalitě pokožky se odráží rovněž působení mnoha vnějších faktorů. Po létě bývá pokožka kvůli horkým teplotám, chlóru z bazénu, slané mořské vodě nebo suchému vzduchu z klimatizace vysušená, chybí jí vláčnost a elasticita. Na podzim se na ní navíc podepisuje kombinace nevyzpytatelného střídání teplot, chladného vzduchu, větru a sychravého počasí. Na řadu by tak měla přijít intenzivní péče. Zejména ženy se zralou pokožkou by jí měly věnovat zvýšenou pozornost. U nich se totiž zásadně mění struktura a přirozené schopnosti kůže, která je mnohem citlivější na externí vlivy a je náchylnější k poničení. „Po 30. roce věku ženy nastává změna uspořádání kolagenových vláken, které postupně začínají odumírat. Ubývá přirozeného mazu a snižuje se i hladina hormonů, které ovlivňují regeneraci, pevnost a pružnost pokožky. Právě pro elasticitu je nezbytný kolagen, jenž je produkován buňkami zvanými fibroblasty. Těch ale věkem ubývá, čímž se snižuje i jeho produkce. Kolem 40. roku se mění též lymfatický systém, který zpomaluje metabolismus a schopnost respirace kůže,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty. Povrchová vrstva zralé pokožky, epidermis, tak vypadá a reaguje zcela odlišně než dosud. Ztenčuje se, ochabuje, je drsnější a sušší, pomaleji se regeneruje, vznikají vrásky, odumřelé buňky se hůře odlučují.

Pomůže kosmetika s rostlinnými oleji a lipidy

Zmírnit následky negativních vlivů podzimu proto pomůže vhodná kosmetika, která obsahuje látky, jež narušené pokožce dodají potřebné živiny, hydratují ji a zároveň chrání. „Tyto požadavky splňují intenzivní hydratační krémy určené pro zralou pleť, které jsou bohaté na lipidy, zejména na lipopeptid a inovativní hexapeptid, pomocí nichž se posiluje ochranná funkce kůže. Hebkost dodá pokožce šípkový olej či olej z pistáciových jadérek. V kosmetice pro zralou pokožku je důležitá také přítomnost ceramidů a kyseliny hyaluronové, jejichž vlivem se zjemňuje zvrásněná kůže,“ radí MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty, která nabízí širokou řadu anti-age kosmetických přípravků. Rychlejšímu odlučování odumřelých buněk z povrchu pokožky napomáhají ovocné kyseliny i vitamín A a C, elasticitě zase kolagen. Kvalitní krém by měl obsahovat též koenzym Q10, který se přirozeně nachází v buněčných membránách na povrchu pokožky, kde funguje jako antioxidant, a jehož obsah s věkem v kůži ubývá.