U podnikatelů a malých firem trvale roste využití plošných cen pohonných hmot. Letos v prvním čtvrtletí meziročně o 50 %
Nákupy pohonných hmot v režimu jednotné plošné ceny jsou v posledních letech dostupné i malým a středním podnikům, které využívají tankovací karty s plošnou cenou stále častěji. Ukazují to statistiky nákupní aliance Axigon, prostřednictvím které dosáhnou na výhody dříve dostupné jen velkým korporacím i menší firmy nebo živnostníci. Plošná cena nafty je dlouhodobě pod průměrem cen v rámci celé ČR i jednotlivých krajů.
Plošné ceny pohonných hmot jsou dostupné pro malé firmy a podnikatele
Jednotná plošná cena týdně vyhlašovaná pro danou síť čerpacích stanic není úplnou novinkou. Tento koncept byl však původně určen pro velkoodběratele, jejichž flotila čítá desítky či stovky osobních, a hlavně nákladních vozů a jejichž měsíční odběry pohonných hmot se pohybují i v desítkách tisíc litrů. Prostřednictvím sdružené poptávky menších firem v rámci nákupní aliance jsou však plošné ceny pohonných hmot již několik let dostupné nejen velkým podnikům a mezinárodním dopravcům. „Díky silné vyjednávací pozici nákupní aliance jako celku umožňujeme i malým firmám a podnikatelům bez závazku k minimálním odběrům využívat cenové výhody jinak dostupné jen velkoodběratelům,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty euroShell a EuroOil. Ukazuje se, že s rostoucím povědomím firem zájem o plošné ceny roste. „Měsíční odběry našich členů meziročně vzrostly o 1 milion litrů, takže v nejbližší době bychom se měli dostat na odběry přes 4 miliony litrů pohonných hmot měsíčně. V prvním čtvrtletí letošního roku firmy prostřednictvím naší nákupní aliance celkově natankovaly skoro 10 milionů litrů, což je meziročně o 50 % více,“ dodává Damir Duraković.
Loni opět rostl zájem o plošné ceny PHM. Za jednotnou cenu lze nově čerpat i AdBlue
Stejné ceny a náklady pod kontrolou
Plošná cena podnikateli umožňuje mít svoje náklady pod kontrolou. Tankovací karty totiž obvykle sice nabízejí stanovenou slevu za litr benzínu či nafty, poplatky karetních společností nebo lokální cenové rozdíly však mohou tuto slevu zcela vymazat. Plošná cena v dané síti čerpacích stanic ale zaručuje, že bez ohledu na číslovku na totemu konkrétní pumpy bude řidič tankovat za stále stejnou cenu jak u levnější čerpací stanice na okresní komunikaci, tak u dálnice. „Ceny pohonných hmot u dálnic bývají výrazně nadprůměrné. Aktuálně stojí litr nafty na čerpacích stanicích u D1 často 34,90 Kč. Plošná cena nafty v síti Shell je přitom v tomto týdnu 29,47 Kč/l,“ upozorňuje Damir Duraković s tím, že plošná cena nafty je dlouhodobě pod cenovým průměrem napříč celou ČR i jednotlivými kraji. Popularitu plošných cen potvrzuje též její postupné rozšiřování. „V loňském roce jsme umožnili využívat našim členům plošné ceny také v síti Shell na Slovensku. Od letoška je možné v Česku tankovat rovněž AdBlue s plošnou cenou 12,90 Kč/l. Týká se to vybraných čerpacích stanic Shell, které jsou vzhledem k vysoké výtoči nafty vybaveny i stojanovou technologií pro AdBlue,“ popisuje Damir Duraković.
Plošné ceny paliva jsou dostupné i malým firmám. Podnikatelé je využívají stále více