Dnes je 19. 03. 2024

Početí druhého dítěte se párům často nedaří. Za sekundární neplodnost může nadváha a stres

Autor: Redakce
Rubrika: Komentář
Kvě 22nd, 2019
0 komentářů

Početí prvního dítěte se obešlo bez potíží, na druhého potomka marně čekají. Se sekundární neplodností se potýká stále více párů. Za problémem nejčastěji stojí nezdravý životní styl. Lidé po prvním dítěti běžně bojují s nadváhou, mají méně aktivního pohybu nebo se potýkají se stresem. Co je příčinou sekundární neplodnosti a jak se potížím s početím dalšího potomka bránit popisuje ve svém komentáři renomovaný sexuolog Pavel Turčan.

Sekundární neplodnost, na rozdíl od neplodnosti primární, vzniká až v průběhu života. Častěji se proto označuje jako neplodnost získaná. Jako primárně neplodné jsou naopak označovány páry, které již od narození nemají dispozice pro početí potomka, jde tedy o genetické či jiné vrozené příčiny. Oproti tomu sekundárně neplodné páry již mají alespoň jedno dítě, ale nedaří se jím počít dalšího potomka. Sekundární neplodnost může nastat jak u žen, tak i u mužů.

Neplodnost u mužů způsobuje obezita a stres

Příčinu proč se mužům nedaří počít druhé dítě, většinou hledáme v důsledku nezdravého životního stylu. Mužům často práce přináší velkou míru stresu, to je spojeno s nedostatkem spánku, minimem aktivního pohybu a nevyváženou stravou, což vede ke zhoršení tvorby spermií. Ke vzniku sekundární neplodnosti výrazně přispívá nadváha. V tukové tkáni se totiž ve zvýšené míře tvoří estrogeny, které mají nepříznivý vliv na mužskou plodnost. Další příčinou sekundární sterility pak může být prodělané trauma nebo také infekční onemocnění.

Kila navíc rozkolísají ženskou hladinu hormonů

Jedním z hlavních faktorů, které u žen způsobují sekundární neplodnost, je rovněž nadváha. I u žen se totiž zvětšování tukové tkáně podílí na zvýšené produkci estrogenu. Vysoká hladina estrogenu pak rozkolísá hladinu hormonů a způsobí nerovnováhu, která stojí za ženskou sterilitou. Snahy o početí dalšího dítěte pak často narušuje stres, kouření a právě nadměrná konzumace cukrů či nasycených tuků.  Ženy, které plánují přivést na svět další dítě, by si rovněž měly dávat pozor na hrozící infekce, jako například chlamydiové, bakteriální a jiné.

Pomůže udržení správného poměru svalů a tukové tkáně

V případě, že se páry již delší dobu neúspěšně snaží o početí dalšího potomka, měly by začít s úpravou životního stylu. Prvním krokem je udržení si přiměřené tělesné hmotnosti, důležité je získat správný poměr svalstva a tukové hmoty. Zvláště u žen je stejně problematické, pokud má na svém těle tuku hodně, jako v případě, když nemá žádný. Díky udržení správné váhy se totiž ustálí hladina hormonů v těle. Důležité je si pravidelně dopřávat zdravý pohyb na čerstvém vzduchu.

Páry by se měly snažit redukovat nadměrný stres, nekouřit a myslet na vyváženou stravu, kávu či alkohol konzumovat omezeně. Snahy o početí dítěte mohou podpořit i doplňky stravy, které tělu dodají potřebné látky. Pro ženy jsou určené například přípravky Sarapis mensis či Sarapis soja, který je vhodný zvláště pokud se žena potýká s vyšší hladinou mužských pohlavních hormonů. To se projevuje například aknózní pletí, maštěním vlasů a často prodlouženým menstruačním cyklem. I muži si mohou pomoci doplňky stravy, vhodný je například Fertilan s obsahem mateří kašičky. Zároveň by měli myslet na obecné zásady, které prospívají mužské plodnosti, jako nenosit úplé kalhoty a těsné spodní prádlo či nepracovat s notebookem na klíně. V případě, že se ani přes všechna opatření párům početí nedaří, je nejlepší cestou vyhledat lékařskou pomoc.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, který spolupracuje se společností Vegall Pharma nabízející přírodní doplňky stravy.