Dnes je 1. 03. 2024

Počet Zelených firem letos v Česku vzrostl o 13 %. Vytřídí třikrát více elektroodpadu než je republikový průměr

Autor: Redakce
Rubrika: IT
Pro 22nd, 2015
0 komentářů

O třináct procent za rok vzrostl podle aktuálních statistik počet českých firem, které se hlásí k projektu Zelená firma. Od jeho spuštění se tak do třídění a ekologické likvidace elektroodpadu z provozů a kanceláří zapojily již téměř dva tisíce podniků. Ty přitom vytřídí až trojnásobné množství elektroodpadu než je republikový průměr.

Každý občan České republiky vytřídí v průměru přibližně pět kilogramů elektroodpadu za rok. Aktuální statistiky ovšem ukazují, že zaměstnanci podniků zapojených do projektu Zelená firma třídí až trojnásobek republikového průměru. „Díky třídění a ekologické likvidaci elektroodpadu jsme v letošním roce v rámci projektu Zelená firma ušetřili téměř sedm set šedesát tun oxidu uhličitého. To je přibližně stejné množství CO2, jaké by do vzduchu vypustilo letadlo, které by oblétlo Zemi sto osmnáctkrát dokola,“ uvedl David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která projekt Zelená firma organizuje.

Odborníci se shodují, že stále více českých podniků zařazuje šetrnější přístup k životnímu prostředí do svých firemních hodnot a zaměstnance vede k ekologicky odpovědnějšímu chování. Podle organizátorů akce došlo v posledních letech především k zásadní změně vnímání ekologie. Zatímco před pár lety ještě vedení podniků řešilo zejména splnění povinného minima stanoveného zákonem a možnost ušetřit na nákladech, dnes je ekologicky odpovědné zacházení s odpadem vnímáno jako jeden ze zásadních ukazatelů vyspělosti firmy.

Stále více tuzemských firem proto kromě svozu a likvidace firemního elektroodpadu využívá i možnosti zorganizovat likvidaci vysloužilé elektroniky a baterií pro své zaměstnance. „Letos jsme dosáhli historicky nejlepších výsledků v oblasti velkých sběrových akcí, v rámci kterých mohou zaměstnanci do zaměstnání přivézt i velké spotřebiče, jako jsou ledničky či televize. My je poté odvezeme a ekologicky zrecyklujeme,“ popsal způsob fungování sběrových akcí David Vandrovec ze skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů, baterií a akumulátorů. Podle něj tyto akce zaměstnanci obzvláště vítají. Především proto, že nemusí složitě řešit, co s rozbitými a nepoužívanými spotřebiči zabírajícími místo v domácnosti. Nejlepšího výsledku v rámci vyhlášení velké sběrové akce letos dosáhla společnost, která nasbírala více než 18 kilogramů vysloužilých elektrozařízení na jednoho zaměstnance.