Dnes je 3. 02. 2023

Počet zaměstnanců v ZKL neustále roste, strojírenský koncern již zaměstnává více než 1 500 lidí

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Lis 26th, 2015
0 komentářů

Počet zaměstnanců ve strojírenském koncernu ZKL neustále roste. Koncern ZKL, který v současnosti zaměstnává více než 1 500 lidí, registruje meziroční nárůst pracovníků o více než 15 %. Měsíční míra fluktuace se v letošním roce pohybuje kolem 2,5 %. K nejčastější obměně dochází u zaměstnanců v dělnických profesích, kteří opouštějí podnik často už ve zkušební době.

Od roku 2013 dochází v koncernu ZKL k neustálému nárůstu počtu zaměstnanců. Zatímco v roce 2014 se počet pracovníků zvýšil oproti předchozímu roku o 15 %, v letošním roce je nárůst zaměstnanců ještě výraznější. „Navýšení kmenových zaměstnanců činí oproti roku 2014 6 %, celkový nárůst je asi kolem 22%. V letošním roce jsme začali využívat služeb agentur práce a přidělování agenturních zaměstnanců. Jejich počet se v rámci koncernu pohybuje kolem 200 zaměstnanců, ti ovšem nejsou zahrnuti v kmenovém stavu.“ uvedla Lada Heydová, vedoucí personálního odboru koncernu. „Agenturní zaměstnance využíváme především ve výrobním závodě v Hanušovicích, protože na Šumpersku máme standardně problém získat rychle tak vysoký počet nových kmenových zaměstnanců,“ dodala Heydová.

Míra fluktuace se letos v koncernu ZKL v jednotlivých měsících pohybuje kolem 2,5 %. „Nejvíce odchází zaměstnanci ve zkušební době, na což má vliv vysoká nabídka volných pracovních míst na trhu práce,“ upřesnila Lada Heydová s tím, že u dělnických profesí bývá fluktuace vyšší než u administrativních a manažerských pozic. „Dělníka totiž ovlivňuje z největší části jeho výdělek a je schopen odejít i kvůli poměrně malé částce za prací jinam. U THP pracovníků je pak spokojenost zaměstnanců ovlivněna větším počtem faktorů,“ doplnila Heydová.

Pro strojírenský koncern ZKL aktuálně pracuje více než 1 500 lidí. Tři čtvrtiny celkového počtu zaměstnanců tvoří dělníci ve výrobě, třetinu pak tvoří administrativní pracovníci a vrcholový management. „Z celkového počtu dělníků je zhruba 43 % dělníků jednicových, což jsou zaměstnanci pracující přímo u strojů a 32 % dělníků režijních, kteří jsou zastoupeni zaměstnanci údržby, kontroly, seřizovači atd.,“ upřesnila Lada Heydová.

Strojírenský koncern ZKL má sídlo v Brně, kde má i jeden z výrobních závodů. Strojírny má dál v Hanušovicích na Šumpersku a v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku. Skupina se věnuje výzkumu, vývoji, výrobě a distribuci valivých ložisek, výrobě speciálních ložisek a komponentů pro automobilový a železniční průmysl. Strojírenský koncern ZKL Group loni zvýšil obrat o pět procent na 1,569 miliardy korun. Provozní zisk stoupl na 52 milionů korun, což je čtyřicetiprocentní růst proti předchozímu roku. Letos ZKL plánuje obrat 1,749 miliardy korun a provozní výsledek 105 milionů korun.