Dnes je 24. 02. 2024

Počet rekonstrukcí v Česku během léta přibývá. Hlavním důvodem je úspora energie

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Srp 28th, 2014
0 komentářů

Počet českých domácností, které během léta rekonstruují své bydlení, stále přibývá. Podle aktuálních údajů Raiffeisen stavební spořitelny se poptávka po úvěrech na rekonstrukce během léta zvýšila o 60 až 80 % oproti zimním měsícům. Lidé modernizují především kuchyně, koupelny a bytová jádra. Při rekonstrukcích kladou důraz zejména na úsporu energií.

Počet stavebních a rekonstrukčních prací během léta vzrůstá. Stálé letní počasí umožňuje realizovat nejen vnitřní, ale i venkovní rekonstrukce. Během léta je skutečně poptávka po úvěrech na rekonstrukce vyšší než v zimních měsících. Dá se říct, že přibližně o 60 až 80 %.Klienti úvěry na rekonstrukce nejčastěji využívají na modernizaci kuchyní, koupelen, bytových jader nebo na výměnu oken, kompletní zateplení či pořízení nové střechy,“ řekla Jitka Jechová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. „Pro tyto účely je úvěr od stavební spořitelny mnohem výhodnější než běžný spotřebitelský úvěr v bance. Lidé tak mohou ušetřit i několik desítek tisíc korun,“ dodala Jechová.

Stoupající poptávku po rekonstrukčních a modernizačních pracích během léta potvrzuje též například Lubomír Valenta z firmy Lomax. „Hlavní motivací lidí pro rekonstrukci domu v létě, před začátkem podzimu a zimy, je úspora energie. Ve starších stavbách lze totiž díky rekonstrukci snížit spotřebu energie více než o polovinu,“ vysvětlil Lubomír Valenta. Vzhledem k tomu, že nejvíce energie se spotřebuje na vytápění, většina opatření se zaměřuje na snížení spotřeby tepla výměnou dveří či oken. „K tomu však nestačí pouze vyměnit okna, důležitá je rovněž instalace předokenních rolet, které mají v současnosti výborné tepelně-izolační vlastnosti. Zatímco v letním období účinně zabraňují přehřívaní interiéru a přináší tak úsporu při klimatizování budov, v zimě se přidává opačný tepelněizolační efekt,“ dodal Valenta.

Ačkoliv letní měsíce tradičně poskytují nejvhodnější podmínky pro stavební a rekonstrukční práce, v tuzemském stavebnictví lze určitý nárůst spatřit již od začátku letošního roku. Slabá zima, kterou doprovázely mírné klimatické podmínky, totiž umožnila stavbařům pracovat v podstatě bez omezení. „Na zvyšující se poptávku má rovněž výrazný vliv zlepšující se situace v průmyslu, rostoucí ochota obyvatel realizovat své investiční záměry a jejich důvěra ve vlastní schopnost dostát svým finančním závazkům,“ uvedl Pavel Ševčík, výrobní ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Podle Českého statistického úřadu meziročně vzrostl index stavební produkce za leden až květen o 5,9 %. „Rok 2014 přinesl v oblasti ekonomiky a tím i průmyslu a stavebnictví nadmíru dobrá čísla. Počet stavebních zakázek stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci ve 2. čtvrtletí 2014 meziročně vzrostl o 3,3 %. Podniky tedy uzavřely celkem 11 350 zakázek,“ popsal Pavel Ševčík.Ke konci 2. čtvrtletí 2014 se situace ještě zlepšila. „Stavební podniky s 50 a více zaměstnanci měly celkem smluvně uzavřeno již zhruba 14 tisíc zakázek, což představuje růst o 10,3 %,“ uzavřel Ševčík s tím, že velkou část poptávky tvoří právě rekonstrukce, u nichž není tak velká administrativní náročnost jako u nových projektů.