Dnes je 3. 03. 2024

Plastovému zahradnímu nábytku odzvonilo. Trendy jsou kovy a exotické dřeviny

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Dub 21st, 2016
0 komentářů

S přibývajícími slunečnými dny to každého táhne z obýváku ven. Není však třeba vyrážet na výlety daleko, stačí si jako další místnost domu zařídit příjemnou oázu klidu na zahradě. Zahraniční designéři dávají letos důraz především na vzájemné prolnutí mezi interiérem a exteriérem, multifunkčnost a kvalitní materiály. Takový zahradní nábytek vám pak bude dělat radost po několik sezón.

Minimalistický kov vhodně doplní přírodní dřevo                     

Zahradu dnes běžně považujeme za další místnost domu, která je na jaře a v létě určena k zábavě a relaxaci. Ať už se rozhodnete pořádat rodinné sešlosti, nebo si jen ve stínu stromů poklidně číst, rozhodně vsaďte na čisté linie a eleganci. Letošní rok se nese ve znamení kovů inspirovaných městským stylem. Pokud by však pro vás byly kovy příliš neosobní, sáhněte po kombinaci s přírodním dřevem. Minimalistická kovová kostra nábytku může být doplněná například o dřevěné opěrky.

Exotické dřevo vydrží i několik desetiletí

Pokud nejste příznivci kovů, neuděláte krok vedle ani v případě, že si vyberete dřevo. Vybírejte však raději z exotických dřevin. „Například dřevo meranti je odolné proti vodě, slunečnímu záření i dřevokaznému hmyzu. Vydrží tak až několik desetiletí. Z evropských dřevin je nejtrvalejší akátové dřevo. To navíc obsahuje přírodní silice, čímž odpuzuje zahradní škůdce,“ vysvětluje Petra Triščíková ze společnosti MT nábytek, která nabízí široký sortiment zahradního nábytku. Pokud zvolíte měkčí typy dřeva, jako je smrk, borovice či modřín, měli byste tomu přizpůsobit i celkovou péči a údržbu.

Oázu klidu vám pomůže dotvořit pohovka

Prostor na zahradě by měl podle designérů připomínat stylem i vybavením interiér domu, nejčastěji obývací pokoj či jídelnu. Proto by nemělo chybět pohodlné sofa. Trendem sezóny jsou materiály odolné proti nepříznivým vlivům počasí, jako je UV záření, voda či písek. „Populární jsou pohovky z ratanu a umělého ratanu, které odolají i špatnému počasí. Pro potahy se z materiálů hodí například polyakryl, který je odolný nejen vůči dešti, ale i slunečnímu záření. Ideálně by však podsedáky s potahy měly být odnímatelné, abychom je v případě intenzivního deště mohli schovat,“ doporučuje Petra Triščíková ze společnosti MT nábytek. Letošek je navíc ve znamení multifunkčnosti. Vybírejte proto takovou pohovku, která nejenže skvěle poslouží jako relaxační místo, ale využijete ji také při větších oslavách, kdy se sejde více hostů, než máte na zahradě židlí.

Zahradní stan vám poskytne soukromí a ochrání zahradní nábytek

Pokud plánujete letní grilování, neměli byste zapomenout na zastínění před přímým sluncem. To vám umožní kromě markýz též slunečníky, párty stany či altány. Altán vybírejte z prodyšných materiálů, aby vzduch proudil a neudržovala se uvnitř zbytečně vyšší teplota. Stejně tak musí být použité látky odolné vůči povětrnostním podmínkám a dešti. Altánek či zahradní stan tak zachrání vaši oslavu, pokud během ní začne pršet. Některé typy navíc odrazí nálety hmyzu. Díky spouštěcím moskytiérám tak žádný komár nenaruší ani večerní letní posezení.

I kvalitní materiály je potřeba udržovat

V případě, že nemáte k dispozici trvalé zastřešení a nestavíte v letních měsících ani párty stan, musíte tomu výběr nábytku přizpůsobit. Každý nábytek totiž vyžaduje péči a dvojnásobně to platí u nábytku venkovního. Plastový nábytek je na povětrnostní podmínky nejnáchylnější, jeho barva brzy vybledne. I z tohoto důvodu je třeba nábytek z plastu při dešti vždy uschovat. Dřevo je na tom lépe, ale i jeho údržba je náročnější. Je nutné ho natírat speciálním olejem, který vytvoří ochranný film. Díky oleji bude odolnější vůči vodě i slunečním paprskům. Přípravky se nanáší nasucho a je potřeba je nechat vždy řádně zaschnout.

U dřevěného nábytku se vyplatí použít i preparáty proti plísním či dřevokaznému hmyzu. Olejování zabrání vysychání dřeva, pokud máte zastřešenou terasu, lze jej i navoskovat. Nikdy však nenechávejte nábytek zbytečně zmoknout, vyplatí se pořídit speciální kryt nebo alespoň plachtu. V zimních měsících pak odborníci jednoznačně doporučují nábytek skladovat v suchých a zastřešených prostorách, ať je i další sezónu stejně kvalitní jako tu předešlou.