Dnes je 24. 11. 2024

Plánujete koupi kotle na tuhá paliva? Důležitý je nejen výkon, ale také konstrukce výměníku

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Kvě 29th, 2015
0 komentářů

S koncem topné sezóny přichází v mnoha domácnostech na řadu otázka případné modernizace kotle. Používání tuhých paliv patří k nejlevnějším způsobům vytápění a na pořízení moderního kotle navíc můžete získat finanční podporu díky programu Nová zelená úsporám i „kotlíkovým“ dotacím. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů a informací, které je nutné při koupi kotle na tuhá paliva vzít v úvahu.

Výkon kotle by měl odpovídat tepelné ztrátě domu

Současné nízkoenergetické a dobře zateplené domy nepotřebují tak velký výkon otopné soustavy jako starší stavby. Výkon kotle by měl proto odpovídat vypočtené tepelné ztrátě domu. „Častou chybou je pořízení příliš výkonného kotle do nízkoenergetických domů. Výkonný kotel, který nepracuje v optimálním režimu a často se spíná, pak není příliš úsporný, popisuje problémy při použití příliš silných kotlů v moderních nízkoenergetických domech Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky. Kvalitní kotle je možné koupit v celé řadě výkonů, a snadno si tak vyberete variantu přesně podle velikosti a tepelných parametrů svého domu.

Moderní kotle na tuhá paliva potřebují pro svou práci elektřinu

Přesto, že se v kotlích na tuhá paliva spaluje dřevo, uhlí či dřevní pelety, je často nutné počítat také s jejich připojením do elektrické sítě. Zatímco staré kotle na tuhá paliva elektřinu většinou nevyžadovaly a mohly být umístěny i tam, kde není k dispozici zásuvka, současné kotle již k elektrické síti připojit musíte. Používají totiž většinou takzvanou zplyňovací technologii spalování a obsahují ventilátor, který se stará o přísun čerstvého vzduchu do hořáku a zabezpečuje plnou kontrolu nad celým spalovacím procesem. Elektřinu samozřejmě vyžaduje též regulační elektronika a v případě automatických kotlů také pohon přikládacího systému. Elektrický příkon automatických kotlů pro domácí použití se pohybuje okolo 60 či 70 W, při plném zatížení kotle 180W.

Důležitá je konstrukce a materiál výměníku

Velký vliv na životnost kotle má materiál a konstrukce jeho nejvíce namáhané části – tepelného výměníku. Ten by měl být vždy vyroben z kvalitního kotlového plechu. „Kvalitní kotel má většinou vertikální výměník, který se méně zanáší sazemi a nehrozí u něj riziko možného propálení. Jeho těleso se totiž nedostává do přímého kontaktu s plamenem,“ sdělil Roman Švantner. Vertikální výměník má také nižší nároky na údržbu a výrazně prodlužuje životnost celého kotle.

Jaké palivo budete využívat?

Před koupí kotle je nutné se rozhodnout, jaké palivo budete nejvíce využívat. Nejlevnější variantou je v současné době kusové dřevo, kotle s automatickým přikládáním pak spalují zejména dřevní pelety či uhlí. Ne všechny kotle ale umožňují tato paliva libovolně a jednoduše střídat. Například na venkově mají majitelé kotlů na pelety často příležitost spalovat i kusové dřevo. V takovém případě je vhodné zvolit kotel, který spaluje nejen pelety či uhlí, ale po drobném přizpůsobení spalovacího prostoru také právě dřevo. Kvalitní kotle to umožňují díky jednoduché úpravě spalovací komory, do níž se pouze vloží rošt. Informujte se však na možnosti regulace výkonu v závislosti na jednotlivých palivech a také na předpokládané intervaly přikládání.