Dnes je 5. 01. 2025

Plánujete dítě? Vysaďte mléko, nejezděte na kole a milujte se jen 2x týdně

Autor: Redakce
Rubrika: Zdravotnictví
Led 23rd, 2015
0 komentářů

Zásadní komplikace s otěhotněním řeší aktuálně v Česku průměrně každý 4. pár. Na 3 % dětí se pak každoročně rodí pomocí asistované reprodukce. Renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan ve svém komentáři objasní, proč by ještě před samotnými pokusy o početí měly některé ženy přestat konzumovat mléko, z jakého důvodu by muži neměli jezdit na kole či proč je vhodné mít styk pouze 2x týdně.

Ženy by měly omezit mléko a plísňové sýry

Ženy, které plánují početí dítěte, by měly omezit nadměrnou konzumaci kofeinu, alkoholu a rafinovaného cukru. Tyto látky totiž mohou mít nepříznivý vliv na průběh menstruačního cyklu. Organismus některých žen pak nedokáže dobře zpracovávat laktózu, proto by tyto měly omezit navíc i mléko a mléčné výrobky kromě másla, a to minimálně na 6 až 9 měsíců. Laktóza se totiž při trávení v těle mění na glukózu a galaktózu. Když enzymatická výbava ženy neumožňuje zpracování galaktózy, dochází k jejímu hromadění v těle. To může mít negativní vliv na funkci vaječníků. Před těhotenstvím a v jeho průběhu je pak vhodné vyvarovat se také konzumaci syrového masa a většího množství plísňových sýrů.

Vhodné je naopak zvýšit příjem kyseliny listové a vitaminů B2, B6 a B12. Ženy by tak měly více konzumovat saláty, zeleninu a nahradit světlé pečivo celozrnným. Kyselinu listovou je vhodné doplňovat alespoň půl roku před plánovaným početím. Pokud chce mít žena jistotu, že tělu dodává vše v potřebné denní dávce, může využít přírodní doplňky stravy. Na zpravidelnění cyklu velice úspěšně používáme přípravky s mateří kašičkou, fytoestrogeny a dalšími složkami, například Sarapis mensis. Pomáhají také přípravky s myoinositolem, například Inofolic. U žen s vyšší hladinou mužských pohlavních hormonů, což se projevuje mimo jiné sklonem k akné, maštěním pleti a vlasů či zvýšeným růstem ochlupení, je pak vhodné oba tyto přípravky zkombinovat.

Kuřačky mají děti s nižším IQ a se sklonem k alergiím

V rámci úpravy životosprávy bych pak zvláště u žen samozřejmě doporučil zcela vysadit cigarety. Pokud ženy kouří, a pokračují v tom následně i v těhotenství, je doloženo, že se jim rodí děti s nižší porodní hmotností, s vyšším rizikem alergií a různých nemocí či s horším prospíváním. Oproti dětem nekuřaček pak mají tyto děti v průměru i nižší IQ.

Co se týká kofeinu, není nutné jej zcela vysazovat. Je však vhodné pití kávy omezit na 2 až 3 šálky týdně. Pokud tak ženy chtějí učinit preventivně, postačí to opět 2 až 3 měsíce předem.

Muži by měli sportovat, dlouhým jízdám na kole by se ale měli vyhnout

Jestliže má muž již prokázánu sníženou kvalitu spermií, doporučuji rovněž omezení kofeinu na maximálně 2 až 3 šálky týdně. Z dalších věcí je rovněž dobré omezit saunování. Varlata totiž potřebují pro správnou tvorbu spermií teplotu nižší, než je teplota tělesného jádra, proto jim nadměrné přehřívání může škodit. Negativně může působit i nošení těsného prádla, nadměrně dlouhá a pravidelná jízda na kole, sedavý způsob života, mobilní telefon v kapse kalhot či pravidelná práce s notebookem na klíně.

Vhodný je naopak zvýšený příjem vitaminu C, selenu, zinku, vitaminů E a B,kyseliny listové a dalších. Na trhu existuje rovněž několik doplňků stravy určených na zlepšení tvorby a kvality spermií. Jedním z nejkomplexnějších a nejkvalitnějších je například přírodní Fertilan. Kromě výše uvedeného má rovněž vliv i pravidelná fyzická aktivita, nejlépe aerobní, a to minimálně 2 až 3x týdně. Ta totiž podporuje nejen prokrvení, ale i přirozenou tvorbu testosteronu, který má na tvorbu spermatu příznivé působení.

Ať už však bude muž provádět jakákoliv opatření či bude užívat vitaminové přípravky, je nutné si uvědomit, že vše musí být po dostatečně dlouhou dobu předem. Ta představuje minimálně 2 a půl až 3 měsíce. Přesně tak dlouho totiž trvá spermiím, než dozrají.

Sex postačí 2x týdně

Na druhé straně existuje také několik věcí, kterým páry paradoxně věnují zvýšenou pozornost, aniž by měly na početí skutečný vliv. Třeba přeceňují frekvenci pohlavních styků. V tomto případě méně znamená více. Musíme si uvědomit, že pro početí je potřebná určitá koncentrace spermií. Pokud je pohlavní styk příliš častý, koncentrace se tím sníží a tím zároveň klesá i pravděpodobnost oplodnění. Spermiím totiž skutečně trvá dozrání přes dva měsíce, nestihnou se dotvořit během několika hodin. Optimální je mít pohlavní styk co 2 až 3 dny. S touto frekvencí je vhodné začít přibližně 5 až 7 dní před pravděpodobnou ovulací u ženy, a skončit asi 1 až 2 dny po ní. Po zbytek cyklu se pár může milovat třeba i několikrát denně.

Dalším mýtem jsou svíce a jiné akrobatické polohy, které se často ženy snaží po styku zaujímat, aby se pravděpodobnost otěhotnění zvýšila. Nic takového však není nutné, tělo ženy si poradí samo.

Jiné ženy pak dělají tu chybu, že se snaží nadměrnou hygienou zbavit specifického výtoku. Zde však pozor! Pokud je žena plodná, s dozráváním vajíčka je právě v tom nejplodnějším období spojená zvýšená produkce hlenu. Ten se postupně stává tažným jako vaječný bílek, někdy až tekutým. Žena při něm může mít pocit mokra. Pokud se ho však snaží zbavit zaváděním čípků či si vyplachuje pochvu v domnění, že má poševní infekci, může tím početí úspěšně bránit. Tento takzvaný plodný hlen totiž umožňuje spermiím, aby přežily a dostaly se tam, kam mají.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.