Dnes je 1. 03. 2024

V pití alkoholu jsou čeští řidiči zodpovědní. Za volantem se ale nesoustředí

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Pro 19th, 2019
0 komentářů

Přestože na rodinných oslavách a firemních večírcích Češi alkoholem nešetří, jako řidiči jsou v tomto ohledu zodpovědní. Čistou hlavu ale za volantem často nemají – pozornost od řízení jim odvádí spěch a stres spojený se svátky a koncem roku. Podle policie i dopravních expertů jsou nejčastějšími příčinami dopravních nehod v prosinci hektické nákupy.

Co se dopravních nehod týče, patří vánoční svátky ke klidnějšímu období prosince i celého roku. „Hlavní rizika jsou spojena spíše s předvánočními nákupy, a tedy s vyšší mírou intenzity dopravy u velkých obchodních center,“ konstatuje policejní mluvčí Hana Rubášová. Loni se podle ní nejvíce bouralo 20. prosince, kdy policie řešila přes 400 dopravních nehod. Po klidnějších svátcích policie opět zaznamenala jejich mírný vzestup v období předsilvestrovských nákupů a návštěv příbuzných.

Přestože právě návštěvy přátel a příbuzných mohou svádět k porušování zákazu alkoholu za volantem, policejní kontroly se s tímto problémem příliš nesetkávají. Kromě loňského výkyvu celkový počet nehod zaviněných pod vlivem alkoholu klesá, což potvrzují také pojišťovny. „Případy, kdy řidiči bourají opilí, naštěstí opravdu řešíme pouze výjimečně,“ ujišťuje Nela Maťašeje z Direct pojišťovny.

Nebezpečná jízda na autopilota

Podle dopravních expertů za prosincovými nehodami nestojí ani tak zvýšená kumulace řidičů, jako spíš jejich chování. „Lidé čím dál častěji sedají za volant s plnou hlavou myšlenek. V duchu si projíždějí nákupní seznamy a odškrtávají úkoly, které je ještě potřeba zařídit. Až u nákupního centra zjišťují, že celou cestu odjeli v podstatě po paměti a ani si ji nevybavují. Po cestě zpět přemýšlejí o nákupu, který vezou, a zda na nic nezapomněli, a na přemýšlení o dopravě nemají kapacitu,“ upozorňuje Dalimil Frič z Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR. Takto zaneprázdnění řidiči podle něj jen stěží stihnou zareagovat na nepředvídanou situaci, kdy třeba podobně zamyšlený řidič před nimi nečekaně přibrzdí k odbočení nebo změní jízdní pruh.

Stejná situace se opakuje také před Silvestrem. V celém zimním období je navíc potřeba počítat s dalšími vlivy, které řidičům nepřejí. Lze sem řadit například brzké stmívání, špatné počasí a hůře sjízdné silnice.

Alkohol a léky pojišťovny neodpouštějí

V neposlední řadě mohou být obzvláště kolem svátků a Nového roku nebezpeční chodci i řidiči pod vlivem alkoholu a dalších omamných látek. V loni policejní statistiky takových nehod evidovaly téměř 400. Jízda pod vlivem se přitom nevyplácí, i kdyby následkem bylo jen lehké „ťuknutí“ na parkovišti nebo poškrábání laku. „U povinného ručení sice pojišťovna škodu zaplatí, pokud se ale potvrdí, že byl řidič opilý nebo zdrogovaný, bude po něm peníze vymáhat zpět. Pozor by si měli dát také lidé, kteří berou léky označené zákazem řízení. Při nehodě u nich totiž platí stejné podmínky jako u alkoholu,“ varuje Maťašeje.

Ještě silnější dopad podle ní nezodpovědní hazardéři pocítí na havarijním pojištění. „Nejenže jim v případě nehody pojišťovna nevyplatí ani korunu, ale navíc si i v budoucnu takový viník za další pojištění výrazně připlatí. V první řadě přijde o všechny bonusy a ve výsledku může za pojištění platit dokonce více než na začátku,“ dodává Maťašeje. Řidiči si v tomto případě nepomohou ani odmítnutím dechové zkoušky. Pro pojišťovny je totiž výsledek stejný, jako by se přítomnost alkoholu či jiných omamných látek potvrdila.