Dnes je 7. 06. 2023

Pavilon D na brněnském Výstavišti stojí na 8 sloupech, ke vstupu láká ikonická lastura

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Lis 28th, 2014
0 komentářů

V pátek 28. listopadu ve 13 hodin bude na brněnském Výstavišti slavnostně otevřen pavilon D, který začne od 1. prosince fungovat pro veřejnost jako VIDA science centrum. Návštěvníkům zábavnou a hravou formou zpřístupní problematiku vědy a výzkumu s cílem zvednout návštěvnost v regionu, podpořit zvýšení počtu vědců či růst zájmu o vědu a techniku. Projekt přestavby pavilonu odstartoval na popud Jihomoravského kraje před 5 lety.

Budova pavilonu D v sobě podle expertů kombinuje tradici i moderní design. Přestavba si kladla za cíl zachovat maximálně identickou podobu, pavilon tak respektuje původní vzezření, které symbolizuje názor 70. let. Celá budova stojí na 8 mohutných ocelových sloupech a fasáda stavby je zavěšena na ocelové konstrukci přímo ze střechy, bez spojitosti s podlažím. Střecha pavilonu je rovněž z oceli a má v sobě zabudován unikátní systém, který hodnotí riziko jejího zatížení. Ryze moderním prvkem je pak ikonický vchod do budovy.

“Pravděpodobně nejosobitějším prvkem designu budovy je dohněda zbarvená lastura u vchodu, která má za cíl vytvářet příjemný kontrast oproti striktnímu tvaru zbytku budovy,” potvrzujearchitekt Vladimír Pacek ze společnosti K4, která v projektu zaštiťovala architektonickou studii, projektování i inženýrskou činnost. “Celá myšlenka vznikla z pragmatické snahy návštěvníkům zdůraznit, že pavilon D má vstup z ulice, od Hotelu Voroněž, nikoliv z centra Výstaviště, jako většina ostatních pavilonů,” objasňuje Pacek.