Dnes je 20. 07. 2024

Papírové knihy jsou minulostí. Již nyní jich je zdigitalizováno přes 20 milionů

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Bře 27th, 2014
0 komentářů

První elektronická kniha vznikla digitalizací Deklarace nezávislosti Spojených států již v roce 1971. Na jednom z 15 počítačů, jejichž síť se později stala předchůdcem internetu, ji pomocí tehdejší technologie vytvořil student na Univerzitě v Illinois. Přestože jsou dnes digitální knihy samozřejmostí, stále existuje značné množství dokumentů pouze v papírové podobě. Moderní metody pro digitalizaci dokumentů však počet knih v elektronické podobě velmi rychle zvyšují.

Doposud nejodvážnějším projektem hromadného převodu dokumentů do digitální podoby je Google Books, jehož ideovým posláním je nabídnout v elektronické formě všechny knihy světa všem. V minulém roce překonal Google hranici dvaceti milionů digitalizovaných knih (neoficiální zdroje uvádějí dokonce již 30 milionů publikací). Nejrozšířenější formát elektronických knih Kindle aktuálně nabízí na serveru Amazon.com přes pět milionů knih a toto číslo se každý měsíc zvyšuje o více než 70 000.

Kouzlo digitalizace dokumentů

Revoluční myšlenka projektu Google Books těží z největších výhod současných možností pro digitalizaci dokumentů. Po naskenování fyzického originálu jsou totiž všechny knihy převedeny pomocí metody OCR (optické rozpoznávání znaků) do formy elektronického dokumentu, což umožňuje snadné vyhledávání a výrazně snižuje objem dat nutných pro jejich uložení. Dokumenty v digitální formě jsou proto snadno šiřitelné a využitelné například v digitálních čtečkách a stále populárnějších tabletech. Pokud by měly být starší digitalizované knihy zpřístupněny pouze v naskenované formě, jediná kniha by mohla snadno vyčerpat celkovou kapacitu většiny čteček. V digitální podobě jich ale i základní modely pojmou tisíce.

„Mezi největší výhody digitalizace nepatří jen snadné zpřístupnění libovolného množství dokumentů obrovskému množství uživatelů, ale také možnost katalogizace, fulltextového vyhledávání, třídění pomocí příznaků a snadné archivace. Publikace a dokumenty v digitální formě je možné snadno zpřístupnit prakticky neomezenému množství uživatelů, kteří mají k celé knihovně okamžitý přístup. Vyhledávání v několikasvazkových encyklopediích nebo například ve všech účetních dokumentech banky je otázkou vteřin,“ upřesňuje Vladimír Michálek, ředitel divize Strategic Sales ve společnosti Servodata.

Skenováním to pouze začíná

Aby bylo možné s elektronickými publikacemi nadále pohodlně pracovat, jsou naskenované předlohy převedeny na digitální text. Součástí digitalizovaných dokumentů může být samozřejmě i další multimediální obsah, jako například fotografie, ilustrace, video i zvukový záznam. Pro snadné vyhledávání přímo v obsahu publikací a jejich třídění je možné digitalizované dokumenty opatřit dalšími příznaky, jako jsou kupříkladu klíčová slova, datum vzniku nebo také informace o různých verzích a revizích.

„Kromě digitalizace knih je často realizován převod celých archivů dokumentů do digitální podoby, aby bylo možné zachránit dokumenty, které již ve své fyzické podobě dlouho nepřetrvají. Digitalizovat je možné i stavební či technické výkresy velkých formátů nebo vzácné rukopisy, ke kterým je z důvodu bezpečnosti samotných dokumentů omezený přístup. Obrovské množství informací v archivech by bez digitalizace zcela zaniklo,“ doplňuje Michálek.