Dnes je 21. 12. 2024

Padělků průmyslového zboží přibývá. Důvodem jsou nízké ceny a rozvoj online prodeje

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Kvě 30th, 2016
0 komentářů

Padělky průmyslového zboží se v posledních letech objevují na trhu stále více. Zatímco dříve se nelegální výrobci zaměřovali zejména na sortiment oblečení, módních doplňků, bot nebo kabelek, v posledních několika letech kopírují například ložiska, ale také automobilové součástky či dokonce náhradní díly k traktorům. Padělatelům nahrává především neustále se rozvíjející internetové obchodování, které poskytuje velkou míru anonymity.

Jeden z posledních případů odhalených falzifikátů se týkal brněnské firmy ZKL, vyrábějící ložiska. „V minulých týdnech se indické policii podařilo zabavit přímo u několika výrobců ve městě Surat ložiska v hodnotě 610 tisíc korun,“ popsal čerstvý případ výkonný ředitel ZKL Bearings CZ, a.s.  Jiří Prášil. Firma se podle ředitele s paděláním svých výrobků setkává pravidelně. Problémy jsou zejména v Asii, hlavně v Nepálu a právě Indii, kde proběhl poslední zásah. „Před několika lety ale celníci odhalili i kontejner směřující z Číny na sousední Slovensko,“ upozornil Prášil s tím, že problém padělků se týká také Evropy. Jedním z hlavních vývozců padělků je přitom podle celníků stále Čína. „Loni se nám podařilo například odhalit zásilku s kopiemi ložisek značky SKF. Odesílatel byl z Číny,“ konstatovala mluvčí Generálního ředitelství cel České republiky Hana Prudičová.

Podle Jiřího Prášila se nelegální výrobci zaměřují hlavně na jednodušší typy sortimentu. Čím složitější produkt je, tím menší je o něj ze strany padělatelů zájem. Kopie jsou přitom na první pohled velmi zdařilé a je velmi těžké rozeznat je od originálních výrobků. Markantní rozdíl je ale v kvalitě. Padělky jsou často vyrobené z levných a nevhodných materiálů, což se logicky projeví na jejich trvanlivosti. Životnost padělku je méně než poloviční oproti originálu. Problémem je, že záměnu může odběratel zjistit až v případě havárie ložiska. Reklamace v těchto případech není možná,“ popsal problémy výkonný ředitel ZKL Bearings CZ, a.s. Firma se proto snaží zákazníky varovat, aby ložiska nakupovali jen u autorizovaných partnerů společnosti, u kterých budou mít jistotu, že kupují originál.

I když se počet falzifikátů konstantně snižuje, zcela vymýtit z trhu se je nedaří. Hlavním důvodem je neustálá poptávka zákazníků po co nejnižší ceně, která padělatelům nahrává, a také způsob prodeje. Zatímco dříve se padělané zboží jako oblečení nebo boty vyskytovalo hlavně na tržištích, kde bylo snadno odhalitelné, dnes se prodej ve velkém přesouvá na internet – do e-shopů a na sociální sítě, kde anonymita virtuálního prostředí dává větší možnosti vyhnout se kontrole. Ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný varuje, že online nákup má svá specifika. „Pokud někdo chce zboží přes internet koupit, měl by si prodávajícího důkladně prověřit a v případě jakýchkoliv pochybností od koupě ustoupit,“ uvedl Bezecný.

Podle expertů existují i další způsoby, jak odhalit podezřelou nabídku. Kromě podezřele vypadajícího e-shopu to může být také velmi nízká cena. Riziko ale podle nich hrozí i v kamenných obchodech, především u neautorizovaných obchodníků. „Tam by měl zákazníka upozornit třeba způsob balení výrobku a jeho zpracování. Pokud se má jednat o originál a například krabička je už na první pohled potištěná špatně, kupující by měl zpozornět,“ uvedla Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel.

Kromě ložisek se odborníci v poslední době setkávají také s padělky dalších strojírenských produktů. Celkem rozšířené už jsou falzifikované náhradní díly na osobní a nákladní automobily. V roce 2014 celníci vůbec poprvé zachytili přes deset tisíc kusů náhradních součástek k traktorům Zetor. Padělatele obvykle neodradí ani možná milionová pokuta za přestupek nebo desetimilionová pokuta za správní delikt, kterou mohou celníci uložit.