Dnes je 30. 01. 2023

Oživení ekonomiky ovlivňuje i myšlení zaměstnanců. Třetina z nich letos plánuje změnu práce

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Zář 30th, 2016
0 komentářů

Oživení ekonomiky a celého českého trhu ovlivňuje i myšlení zaměstnanců. Ti jsou stále častěji ochotní přemýšlet o změně zaměstnání, očekávají také zlepšení platových podmínek. Více než třetina zaměstnanců plánuje v letošním roce změnu práce, dalších 40 % změnu zaměstnavatele nevylučuje. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Hays Czech Republic. Firmy na to chtějí reagovat zvyšováním platů.

Podle aktuálního průzkumu společnosti Hays Czech Republic očekává 69 % zaměstnanců finanční zlepšení jejich situace. Neméně důležitý je také kariérní růst a posun na vyšší pozici, což je prioritní pro 62 % Čechů. Lidé ve firmách očekávají kromě platu i benefity. Ty jsou často klíčové i při rozhodování, zda ve společnosti zůstanou či nikoliv. Pro 73 % zaměstnanců je důležitá flexibilita pracovní doby, stejně jako dovolená navíc. Dvě třetiny zaměstnanců chtějí využívat možnosti práce z domu, 61 % lidí pak preferuje zdravotní volno neboli sick days. Z výzkumu dále vyplývá, že lidé očekávají od zaměstnavatele jazykové kurzy, služební automobil, mobilní telefon nebo stravenky.

Na požadavky zaměstnanců většina firem slyší, pouze 4,5 % oslovených společností nechce letos platy zvyšovat. Naopak 36 % firem plánovalo na letošek plošné zvýšení platů do pěti procent, dalších 21 % avizovalo zvýšení platů při individuálních jednáních a 39 % chtělo zvýšit mzdu jen vybraným pracovníkům. Kromě toho tuzemské firmy slyší i na benefity – 42 % zaměstnavatelů se je chystá upravit, dalších 18 % plánuje jejich rozšíření. Například strojírenský koncern ZKL poskytuje svým zaměstnancům týden dovolené navíc po odpracovaných 12 měsících. „Přispíváme lidem i na investiční životní pojištění, mají možnost využívat u mobilního operátora zvýhodněné zaměstnanecké telefonní tarify pro sebe a příbuzné, zaměstnanci získávají příspěvek na závodní stravování a mají možnosti v oblasti dalšího vzdělávání a profesního růstu,“ uvedla personální ředitelka ZKL Lada Serreli.

Změny v politice firem přináší podle odborníků situace na pracovním trhu. Počet volných pozic zejména ve výrobě roste. Například ZKL, které má nyní přes 700 zaměstnanců hledá specializované dělnické a technické profese, jako jsou kvalifikovaní brusiči, soustružníci či technologové. „Dělnické mzdy se pohybují v průměru kolem 23 tisíc korun. Mzda se odvíjí jednoznačně od toho, jaké jsou kvalifikační požadavky na konkrétní pracovní pozici. V každém roce probíhá kolektivní vyjednávání a dochází k navyšování mezd. Na rok 2015 bylo dohodnuto tříprocentní navýšení mezd,“ řekla Serelli.

Dvě pětiny firem v Česku aktuálně hlásí nárůst výroby, a proto plánují i nábor nových pracovníků. Podle údajů Úřadu práce nezaměstnanost v Česku v srpnu po červencovém růstu na 5,4 % klesla na 5,3 %. Uchazečů o zaměstnání bylo ke konci měsíce 388 474, což je nejméně za srpen od roku 2008. Volných míst je přes 139 000, tedy nejvíce za posledních osm let. Nedostatek kvalitních odborníků ve výrobě se projevuje i v růstu mezd. Průměrná mzda v České republice stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 1 019 korun, tedy o 3,9 %, na 27 297 Kč.