Dnes je 3. 02. 2023

Oslavy měsíce v Číně či sběr vína v Itálii aneb pět tipů na nezapomenutelnou podzimní dovolenou

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Srp 17th, 2015
0 komentářů

Ti, kdo nejsou fanoušky horkých dní a svou dovolenou si raději užívají v mírných teplotách, často odkládají svůj pobyt až na září či říjen. Plánovat podzimní dovolenou je však třeba už nyní. Máme pro vás tip: můžete se třeba procházet v teplém podzimním slunci se sklenicí vína v ruce. Při cestování mimo hlavní sezónu se navíc vyhnete frontám turistů, přemrštěným cenám a tropickým vedrům. Kam se tedy tento podzim konečně vydat? Přečtěte si naše tipy na nejlepší podzimní destinace.

Svátek roku pro milovníky piva

Pokud milujete pivo a nechce se vám odjíždět moc daleko, navštivte letos světoznámý Oktoberfest. To, co začalo v roce 1810 jako koňský dostih, je dnes šestnáctidenním festivalem plným dobrého piva a zábavy. Koná se v německém Bavorsku na Tereziánské louce a trvá od poloviny září až do prvního víkendu v říjnu. „Nenechte se odradit frontou u vstupu. Budete mít zážitek na celý život, a nakonec rozhodně nebudete litovat, že jste si museli chvíli počkat,“ říká Michal Tůma z největší české internetové cestovní agentury Invia, která zájezdy na Oktoberfest nabízí. Kromě tradičního oblečení, preclíků a litrů piva se navíc můžete těšit i na koncerty, soutěže a dobře naladěné návštěvníky z celého světa.

Tipy na dovolenou:

Oktoberfest v Mnichově, 24. 9. – 25. 9., snídaně, autobusem, od 3 490 Kč, více zde

Vypijte si víno, které jste sami vyrobili

Pokud před pivem dáváte přednost spíše sklenici dobrého vína, zamiřte na sever Španělska. Ve městě Logroňo se totiž v týdnu kolem 21. září koná Fiesta de San Mateo, při které vám víno do sklenice natočí přímo z tradičních kožených vaků zvaných botas. Nenechte si uniknout především místní červená vína.

To nedaleko Verony, v italské oblasti Soave, vám některá vinařství na podzim dovolí pomáhat i se sběrem vinné révy. Ačkoliv vám za práci nezaplatí, můžete si odměnu vybrat v naturáliích a ochutnat vína od místních vinařů. Láhev vína, které vám nejvíce zachutná, si navíc můžete se slevou odvézt domů. Na slunný italský podzim tak můžete doma se sklenicí v ruce vzpomínat i v největších mrazech.

Tipy na dovolenou:

La Limonaia ***, 5. 9. – 12. 9., polopenze, doprava vlastní, od 3 625 Kč, více zde

Přibližte se měsíci na šanghajských střechách

Na konec září připadá v Číně jeden z nejkrásnějších a nejromantičtějších svátků – oslava podzimu a měsíce. Letos tento den vychází na 27. září a město zalije nejen záře samotného měsíce, ale i světlo z tisíců lampionů. V Šanghaji navíc můžete být noční obloze ještě blíž a pozorovat ji ze střechy šanghajského Světového finančního centra. Tento mrakodrap s výškou 492 metrů je nejvyšší budovou Čínské lidové republiky a zároveň má třetí nejvýše položenou střechu na světě. Oslava největšího a nejjasnějšího měsíce podle lunárního kalendáře je druhým nejdůležitějším čínským svátkem hned po Novém roce. „Pokud se v tomto období do Číny vydáte, rozhodně si nenechte ujít ani tradiční měsíční koláčky. Ty se pečou právě u příležitosti oslavy měsíce a nejčastěji jsou plněny sladkou pastou z červených fazolí,“ popisuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která nabízí i poznávací zájezdy do Číny.

Tipy na dovolenou:

Peking a okolí, 3. 10. – 10. 10., snídaně, letecky, od 34 980 Kč, více zde

Romantický podzim na řece Duoro

Záplavy červené, oranžové a žluté barvy můžete sledovat na terasovitých vinohradech v údolí řeky Duoro v severním Portugalsku. Ještě než lodě zazimují, vydejte se na dvou set kilometrovou plavbu po řece Duoro a prohlédněte si krásy Portugalska z vodní hladiny. Pokud by už snad na palubě vál podzimní vítr, zahřejete se skleničkou sledkého portského vína. Druhý a třetí víkend v září si pak nenechte uniknout ani tradiční trhy v Ponte de Lima – nejstarším portugalském městečku. Pokud se rozhodnete vydat do Portugalska, určitě si nenechte ujít ani Lisabon a dvacet kilometrů vzdálené město Sintra. Jeho počátky sahají až do středověku a díky příznivému klimatu se stalo letním sídlem královské rodiny. Dnes je město pro svou unikátnost zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO a rozhodně stojí za návštěvu.

Tipy na dovolenou:

Miraparque ***, 16. 9. – 20. 9., snídaně, letecky, od 12 690 Kč, více zde