Dnes je 24. 07. 2024

Oskar za nejlepší ekologický projekt putuje do Íránu a Etiopie

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Led 20th, 2016
0 komentářů

Nejlepší ekologické projekty světa za rok 2015 pocházejí z Etiopie a Íránu. Noví držitelé světových ekologických oskarů byli představeni v íránském Teheránu, kde se uskutečnilo již 15. finále soutěže Energy Globe Award, do níž je zapojeno 177 zemí světa. Poprvé v historii měla ve finále zastoupení také Česká republika, jejíž projekt hotelu a vinařství Galant postoupil díky vítězství v národním kole soutěže E.ON Energy Globe Award ČR.

Soutěž Energy Globe Award určená nejlepším ekologickým projektům, které chrání životní prostředí a spoří energii, funguje již od roku 1999. V aktuálním 15. ročníku si sošku pro celkového vítěze a za nejlepší světový projekt odneslo město Teherán a jeho čistička odpadních vod. „Jde o největší odpadní čističku na Blízkém východě, která kromě čisté vody zásobuje město Teherán také elektrickou energií a teplem. Stále jsou přitom v provozu pouze čtyři z celkem osmi plánovaných částí této čističky. Proto se produkce vody, tepla i elektřiny ještě výrazně zvýší,” vysvětluje Jitka Ničová ze společnosti E.ON Energie, která u nás pořádá národní kolo této soutěže.

Druhý vítězný projekt za rok 2015 pochází z Etiopie a usiluje o nápravu eroze vyskytující se ve vesnicích a odlehlých částech této země. „Cílem projektu je opět zalesnit vybrané části této země. Organizace Green Ethiopia, která celou akci zaštítila, zásobuje sazenicemi místní obyvatele, ti je pak sázejí primárně v kopcích v okolí svých polí a domovů. Po vysázení vznikají celé lesy, které zase zpřístupňují nové zdroje vody, a tím opětovně umožňují vysázení ovocných stromů nebo zeleniny. V konečném důsledku tak obyvatelé získávají nové zdroje vody i potravin,“ vysvětluje Ničová. Do dnešního dne bylo podobným způsobem v Etiopii vysázeno přes 16,7 milionů stromů na ploše 2 139 hektarů.

Do světového finále, kterého se zúčastnilo pouhých 15 z celkem 2 000 přihlášených projektů, postoupil vůbec poprvé také český zástupce. Projekt hotelu a vinařství Galant zvítězil v roce 2013 v českém kole soutěže zvaném E.ON Energy Globe Award ČR, když jeho majitel Jiří Marian dokázal chytrým způsobem snížit provozní náklady i ekologickou stopu svého podnikání. Tuzemský zástupce byl v rámci světového finále zařazen do kategorie Vzduch, v níž ale nakonec uspěl projekt společnosti Coop. Ta ve Švýcarsku využívá pro zavážení zboží do svých prodejen elektřinou poháněné kamiony a další ekologické způsoby dopravy.