Dnes je 23. 02. 2024

Opravárna slaví rok fungování. Přijala 3 700 zakázek, nejvíce jich tvoří domácí elektro

Autor: Redakce
Rubrika: IT
Úno 2nd, 2016
0 komentářů

Již více než rok funguje komunitní web Opravárna, kde si lidé mohou nechat opravit rozbitou elektroniku. Během ročního fungování bylo přijato přes 3 700 zakázek, převážně elektra, PC a mobilů. Přestože úspěšnost oprav činí zhruba 43 %, mají Češi také možnost drobná elektronická zařízení odevzdat k ekologické recyklaci.

Přes 600 mobilních telefonů, 400 počítačů a notebooků, 100 praček a myček, 30 vysavačů, 40 kávovarů, 70 rádií, 25 mixérů a kuchyňských robotů a dalších výrobků se během prvního roku fungování Opravárny podařilo opravit. „Máme radost z toho, že výrobky, které by jinak skončily na skládce, díky šikovným opravářům slouží i dále,“ komentoval první rok projektu jeho zakladatel Jan Charvát. „V rámci Opravárny v současnosti pracuje 1 800 opravářů po celé republice, z nichž zhruba 500 je trvale aktivních. Pro některé z nich se práce stala dokonce hlavní živností. Nejšikovnější opraví i tři výrobky denně,“ dodal Charvát.

Po roce fungování Opravárny bylo celkem přijato přes 3 700 zakázek. „Celkem 96 % všech zakázek tvoří domácí elektro, mobily a počítače. Největší poptávku registrujeme v Praze, Brně, v Ostravě a Plzni,“ popisuje Jan Charvát s tím, že hlavním smyslem projektu je vytvořit stabilní základnu opravářů zejména za účelem opravy elektra. „V databázi je řada studentů elektromechanických oborů, bývalých opravářů v důchodu, kutilů, ale i mnoho profesionálních servisů. Zákazník si z nich může vybírat na základě jejich hodnocení a cenové nabídky,“ doplnil Charvát.

Z analýzy přijatých zakázek u ověřených opravářů vyplývá, že úspěšnost oprav se pohybuje kolem 43 %.  Zbylých 57 % znamená, že se oprava nevyplatí nebo na výrobek není náhradní díl. A právě v případech, kdy výrobky opravit nelze, mají lidé možnost je odevzdat k ekologické recyklaci. „Vzhledem k tomu, že většina lidí elektronické výrobky stále vyhazuje do běžného odpadu nebo je zbytečně skladuje doma, je potřeba podpořit ekologické zpracování,“ uvedl David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá ekologickou recyklací. „Zákazníkům Opravárny tak nabízíme místa v jejich okolí, kde mohou spotřebiče zdarma odevzdat. V případě většího množství spotřebičů zajistíme zdarma jejich recyklaci. Svoz je možné objednat již od 25 kilogramů,“ upřesnil Vandrovec.

Analýza úspěšnosti zakázek u ověřených opravářů
úspěšně dokončeno Zrušeno Celkový počet
500 647 1147
43% 57%