Dnes je 23. 11. 2024

Odborník varuje: parkováním venku riskujete poškození vozu spadlým sněhem i rampouchy

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Led 29th, 2015
0 komentářů

Ačkoliv se to nezdá, zima je v plném proudu. Pro majitele auta představují zimní měsíce období, ve kterém musí doplnit povinnou výbavu automobilu například sněhovými řetězy, škrabkou na námrazu nebo protinámrazovou fólií. K tomu, aby auto přečkalo zimu pokud možno bez úhony, velkou měrou přispívá také způsob parkování. V následujícím článku vysvětlíme, jaká jsou specifika parkování venku, pod přístřeškem nebo v garáži.                         

Parkování venku vyžaduje zkušenosti

Parkování venku je typické pro velká města, především pak pro sídliště, kde je velká koncentrace bytů a je zapotřebí mnoho parkovacích míst. Pokud parkujete venku, musíte počítat s odmetáním sněhu, škrabání oken a možná i zamrzání zámků, kterému lze zabránit díky moderním chemickým prostředkům. Při parkování venku, zvláště pak na horách, je důležité vybrat vhodné místo. Auto nenechávejte těsně vedle budov, mohl by je totiž poškodit sníh sesunuvší se ze střechy, případně rampouchy uvolněné z okapu. Vůz není vhodné parkovat také v těsné blízkosti protahovaných cest, abychom jej nemuseli vyhrabávat z umrzlého sněhového valu. U zaparkovaného vozu zkušení řidiči nezatahují ruční bubnovou brzdu. Zkondenzovaná vlhkost mezi čelistmi totiž může zmrznout a zablokovat kola i po uvolnění páky brzdy. Ve svahu je lépe vůz zajistit zařazením prvního rychlostního stupně a přední kola natočit k obrubníku nebo je podložit pevnou překážkou.

Parkování pod přístřeškem chrání vůz před výkyvy teplot

Mezi další způsoby parkování auta patří stání pod přístřeškem nebo v průjezdu. Právě to je oblíbeno například v severských zemích. Hlavní výhodu představuje jednoduchá konstrukce a rychlost realizace, která je možná i při dodatečné výstavbě. Přestože nám přístřešek nezaručí, abychom v zimě nenastupovali do studeného auta s námrazou na skle, ochrání auto před deštěm, sněhem, sluncem a intenzivním UV záření, které je příčinou stárnutí laku. Pod přístřeškem není auto navíc vystavováno prudkým výkyvům teploty, tudíž nedochází ke kondenzaci vodních par. Ačkoliv je nevýhodou přístřešku oproti garáži nižší bezpečnost, může se k němu přičlenit například malý sklad na nářadí nebo sportovní vybavení. Přístřešek na auto se dá přitom využívat různými způsoby dle momentální situace a jeho umístění, například na uložení kol, sekačky a dalšího nářadí, které okolo domu pravidelně používáme nebo na příležitostní letní posezení.

Parkování v garáži poskytuje autu bezpečí a komfort

Parkování v garáží je většinou charakteristické pro ty jedince, kteří bydlí v rodinných domech. Garáž poskytuje majitelům to největší možné bezpečí a pohodlí. Bezpečná garáž by měla být vybavená kvalitními vraty, odolnými proti násilnému vniknutí, přelomení nebo vypáčení. Oproti přístřešku má garáž různé praktické výhody, mezi které patří zejména v zimě pohodlné nasedání do nezamrzlého auta a vyjíždění bez nutnosti ručního otevření či zavření garáže. Kromě toho můžete mít v blízkosti auta uložené například potřebné nářadí. Pokud je garáž navíc vytápěná, nikdy nebudete muset nastupovat do studeného vozidla. V každém případě musí být garáž dobře větraná. Zatímco v nevytápěné garáží by neměly chybět větrací otvory chráněné mřížkou, která se nesmí dát uzavřít, vytápěné a temperované garáže se mohou větrat pomocí vzduchotechniky. Každou garáž je zapotřebí dokonale izolovat, aby nedocházelo k tepelným ztrátám celého domu. Proto je vhodné vybrat kvalitní sekční garážová vrata, která mají co nejlepší tepelně izolační vlastnosti.