Dnes je 25. 05. 2024

Odborník radí: Výběr autosedačky usnadní nezávislé testy, bezpečnost potvrdí oranžový štítek

Autor: Redakce
Rubrika: Komentář
Bře 24th, 2015
0 komentářů

Při výběru autosedačky u českých rodičů převládá zájem o bezpečnost dítěte, kterou považují za nejdůležitější kritérium. Na trhu se však v současnosti stále objevuje velké množství nekvalitních autosedaček, které požadavek na bezpečnost nesplňují. Rodiče přitom mnohdy nemají šanci na první pohled poznat nekvalitní produkt. Řešením jsou specializované prodejny a nezávislé testy, kterými se Češi řídí stále více.

Výběr autosedačky je důležitým rozhodnutím všech rodičů, kteří chtějí mít své děti v bezpečí i na cestách. Vzhledem k široké nabídce dětských autosedaček se lidé nemohou spoléhat pouze na cenu. Při jejich výběru je nutné se řídit podle několika kritérií. Velmi důležitá je výška a váhová kategorie dítěte. U tohoto kritéria se však nejedná pouze o váhu. Rodiče musí brát v úvahu také to, zda již dítě samo sedí. V každém případě je vhodné sedačku vyzkoušet a zjistit, zda například hlavička dítěte nepřesahuje horní díl autosedačky.

Bezpečnostní normu hledejte na oranžovém štítku

Neméně důležitým kritériem jsou technické parametry automobilu, kterým musí autosedačka odpovídat. V mnoha případech je dětská sedačka přichycena ke karoserii automobilu pomocí jednotného technického systému Isofix. Tento systém se skládá z přivařených kovových ok, která jsou připevněna k podlaze auta nebo jsou součástí sedadla. Další možnost představuje uchycení za pomocí bezpečnostních pásů. Rodičům doporučujeme, aby se zajímali rovněž o parametry sedačky. Veškeré autosedačky, které se prodávají v rámci EU, musí splňovat bezpečnostní normy ECE R44/03 nebo ECE R44/04. U schválených autosedaček se nalézá viditelné označení normy na oranžovém štítku.

U specializovaného prodejce se vyhnete nekvalitním plastům

Kvalitní autosedačku nelze bohužel vždy jednoznačně a jednoduše identifikovat. Přestože to nemusí být na první pohled zřejmé, u nekvalitních modelů jsou použity levné plasty, které při nárazu nezvládají tlak. Ve většině případů se tyto sedačky nedají do automobilu ani správně upoutat a hrozí tak nebezpečí. Často se setkáváme také s potahy sedačky, které jsou vyrobeny z neprodyšných materiálů. V takovém případě se špatně odvádí pot dítěte a mohou se šířit bakterie. V rámci bezpečnosti přepravy dětí doporučujeme výběr sedačky pouze u kvalitního a specializovaného prodejce. Ten rodičům poradí, jaká sedačka je pro jejich dítě nejvhodnější a odpoví na veškeré případné dotazy.

Aktuálně se Češi při výběru autosedačky rozhodují dle nezávislých testů

V České republice dávají lidé aktuálně nejvíce přednost autosedačkám ve váhové kategorii 9 – 18 kg, které jsou určeny dětem od 9 měsíců do 4 let. Tento typ autosedačky doporučujeme dětem, které už se umí samy posadit, ale přesto potřebují ještě oporu do všech stran. V autosedačce jsou navíc chráněny pěti-bodovým bezpečnostním pásem, který směřuje síly působící při nárazu přes silné kosti těla do sedačky. Tento pás lze jednoduše přizpůsobit velikosti dítěte, které je tak v sedačce ve větším bezpečí. Kromě toho se lidé aktuálně často rozhodují dle výsledků různých nezávislých testů, mezi které patří například ADAC nebo dTest .

Autorem komentáře je Lukáš Fiala z internetového obchodu s dětským zbožím Funbaby.cz, který se zaměřuje na nabídku kvalitních kočárků a autosedaček.