Dnes je 20. 04. 2024

Odborníci: Až 60 % kontrolovaných dětských hraček je závadných, rizika jsou i v dětské výživě a kosmetice

Autor: Redakce
Rubrika: Zdravotnictví
Bře 24th, 2015
0 komentářů

Podle posledních zveřejněných údajů provedla Česká obchodní inspekce během 3. čtvrtletí loňského roku 300 kontrol v sortimentu hraček. V 60 % případů přitom byly zjištěny nesplněné podmínky legislativy. Mezi problémové oblasti patří kromě hraček také dětská výživa, ve které se často objevují škodlivé či toxické látky. Výjimkou nejsou ani kosmetické produkty, které zase mnohdy obsahují látky narušující hormonální systém.

Nedostatky na trhu s dětským zbožím se stále opakují. Podle odborníků převažují chybějící informace o výrobci či dovozci hračky, rovněž chybí uvedení věkové kategorie, případně nejsou tyto informace uvedené v češtině. V České republice je přitom u zavádění každé hračky na trh vyžadováno splnění určitých požadavků dle zákona.

„Každá hračka musí splňovat příslušná kritéria, aby získala označení CE neboli značku shody. Toto označení potvrzuje, že u hračky bylo provedeno posouzení jejích vlastností s požadavky evropských směrnic. Hračka označená symbolem CE je tedy bezpečná,“ uvedl Lukáš Fiala z internetového obchodu s dětským zbožím Funbaby.cz. „Z hlediska bezpečnosti je důležité také označení, pro jakou věkovou kategorii je daný produkt vhodný. Nejpřísnější limity jsou stanoveny u hraček pro děti do tří let, jejichž organismus je velmi citlivý na negativní vlivy různých škodlivých látek, dodal Fiala.

Velmi diskutovanou oblastí jsou v Česku kosmetické výrobky určené pro děti. Některé konzervanty, antibakteriální látky nebo sluneční filtry v řadě z nich obsažené totiž mohou mít negativní vliv na dětský hormonální systém. Mezi kosmetické přípravky, které se nejvíce podílí na narušování hormonálního systému, patří především nekvalitní produkty ze sortimentu tělových mlék, denních a opalovacích krémů či deodorantů. Klíčovým faktorem je dlouhé působení těchto přípravků na pokožku.

„Dětská pleť je mnohem citlivější na vnější podněty. Jedná se třeba o kontakt s vodou, sluneční paprsky nebo mráz. Specifickou kategorií jsou pak nejrůznější chemikálie, které organismus dospělého leckdy nezaznamená. Rodiče by proto měli pro děti vybírat pečující kosmetiku velmi pečlivě. Krémy by neměly být příliš parfemované a rozhodně by neměly obsahovat konzervační látky či barviva, které by citlivou pokožku dítěte mohly podráždit. Naopak je důležité vybírat pro děti kosmetiku, která respektuje jejich citlivost. Vhodné jsou třeba produkty s vysokým podílem Aloe Vera a měsíčku lékařského,“ radí MUDr. Pavel HanzelkaLR Health & Beauty.

V oblasti dětské výživy objevila Státní potravinářská a zemědělská inspekce za poslední čtvrtletí loňského roku nedostatky například u kojenecké vody, která obsahovala chlór, nebo u dětské kaše, ve které se potvrdila přítomnost toxických látek. Obecně je však sortiment dětské výživy podle expertů na vysoké úrovni, vzhledem k tomu, že i v běžných obchodech lze zakoupit výrobky bez přidaných chemických látek. I přesto je důležitá informovanost spotřebitele. „Nejméně problémů bývá u takzvaných dětských přesnídávek, které jsou označené jako příkrmy do tří let. U výrobků z řad cukrovinek, jogurtů, termixů nebo uzenin se mohou objevovat barviva, stabilizátory nebo umělá sladidla. Vhodným řešením je například nákup jogurtu v základní podobě bez příchutí a následné dochucení nastrouhaným či jemně povařeným ovocem,“ objasnila Hana Střítecká ze sdružení Zdravá potravina, z. s.