Dnes je 25. 07. 2024

Taktické obranné vozidlo 4×4 GERLACH se uchází o první tendr. Testování splňují očekávání

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Čvc 20th, 2018
0 komentářů
Testování taktického obranného vozidla 4x4 GERLACH splňují očekávání

Nové taktické obranné vozidlo 4×4 s názvem GERLACH z dílny společnosti Zetor Engineering Slovakia je mezi osmicí uchazečů o tendr slovenské armády. Projekt nabízí novou úroveň obrany, modularity, mobility a komfortu pro nejrůznější typy nasazení. Společnost dnes vozidlo představila v oficiálním videu.

Testování vozidel

Návrh nového vojenského vozidla pochází z dílny Zetor Engineering Slovakia, jež je součástí skupiny HTC Investments. S novým vozidlem se aktuálně uchází o tendr slovenské armády na více než čtyři sta víceúčelových vozidel 4×4. Testování osmice kandidátů, včetně vozidla GERLACH, probíhá od konce června ve VTSÚ Záhorie.

Společnost dnes svůj nejnovější projekt představila i prostřednictvím oficiálního videa. Jeho autorem je produkční filmová společnost Pixels Production. Informace o vozidle v něm doplňují reálné záběry z testování. To probíhalo v minulých týdnech a na terénním okruhu se při něm ověřovalo, zda GERLACH dostojí teoretickým předpokladům.

Taktické obranné vozidlo 4×4 GERLACH má za sebou první úspěšné testování

Rychlost a vlastnosti vozidla

Při testování se ověřovala jak rychlost a vlastnosti vozidla při pohybu terénem, tak i další parametry jako například schopnost překonávat vertikální i horizontální překážky – v tomto případě zákop o šířce jednoho metru a schod o výšce půl metru – či stoupavost vozidla. I v tomto ohledu GERLACH splnil očekávání konstruktérů.

Projekt, který cílí nejen na slovenský trh, ale i další země, jež budou v nejbližších letech realizovat nákup obdobné bojové techniky, je připravený i na vysokou volitelnou balistickou a protiminovou ochranou až na STANAG 4569 volume 3 proti improvizovaným výbušným zařízením. Kabina vozidla je dimenzovaná tak, aby se do ní pohodlně vešlo až šest členů posádky o výšce až 190 cm a váze 120 kg včetně osobní výstroje a výzbroje. Prostor pro náklad pojme až 1 500 kg zátěže, v případě nouze i další posádku.

Designérská firma Zetor Engineering představila svůj vývoj v oblasti military a prototyp bojového vozidla

Potenciální zákazníci mají možnost jak konfigurace prostoru pro posádku na 2+2, 2+3, ale i 2+4 členy, tak i samotného využití vozidla. Rodina vozidel GERLACH již nyní počítá s variantami pickup, ambulantní vozidlo, RCWS (vozidlo s dálkově ovládanou zbraňovou stanicí), vozidlo s manuálně ovládanou zbraňovou stanicí a také HWS (heavy weapon station). V případě zájmu ji lze rozšířit také o variantu RDV, tedy vozidlo rychlého nasazení.