Dnes je 3. 02. 2023

České obce soutěží s ekologickými nápady. Přihlaste tu vaši

Autor: Redakce
Rubrika: Soutěže
Bře 19th, 2019
0 komentářů

Soutěž E.ON Energy Globe už po jedenácté oceňuje ekologické a energeticky úsporné projekty. Také letos se mohou přihlásit obce, které šetří energie nebo realizují projekty na ochranu životního prostředí. Na hlavního vítěze čeká elektromobil. Obce mohou své projekty přihlašovat do 30. dubna 2019.

Města a obce často patří mezi iniciátory ekologických změn, které pozitivně ovlivňují kvalitu života lidí v Česku. Minulý rok v soutěži zabodovalo středočeské město Jesenice. V rámci projektu Inteligentní veřejné osvětlení obec upravila část světel speciálním filtrem modrého světla, jenž zajistí větší bezpečnost chodců a chrání přírodu. Díky koridorovému osvícení a technologii LED jsou světla navíc též energeticky úsporná. „O Jesenici se najednou začalo mluvit jako o vizionářské obci, kde mají moderní technologie zelenou a kde má životní prostředí jednoznačně přednost. Naši občané začali být hrdí na to, kde žijí,“ popisuje přínosy účasti v soutěži Alexandra Kocková, radní města Jesenice.

V roce 2016 získal obecní projekt dokonce post celkového vítěze soutěže. Malé hanácké vesnici Haňovice se díky spolupráci s místním zemědělským družstvem a městem Litovel podařilo zabránit znečištění spodních vod, využívat obnovitelné zdroje energie a vytvářet desítky nových pracovních míst. Největší úspěch zaznamenala bioplynová stanice, která dodává teplo do kulturního domu a skleníků pro pěstování rajčat. „Za sto tisíc korun, které jsme jako ocenění v soutěži dostali od Ministerstva zemědělství, jsme nakoupili LED svítidla do části veřejného osvětlení obce. Naši fotbalisté se pak těší z tepelného čerpadla, které vyhřívá kabiny, a Skleníky Haňovice denně zase perou v pračce, která byla rovněž jednou z cen,“ rekapituluje ocenění v soutěži Arnošt Vogel, starosta obce Haňovice.

Prestiž i hodnotné ceny

V soutěži E.ON Energy Globe mají české obce možnost vyhrát nejen prestižní ocenění, ale také řadu zajímavých věcných cen. Celkový vítěz letošního ročníku soutěže získá elektromobil od ŠKODA AUTO. Na ostatní výherce čekají zajímavé ceny od partnerů. Nejlepší projekt soutěže, který vybere odborná porota, se může dostat až do světového finále.

V České republice má soutěž šest hlavních kategorií – Obec, Vzdělání, Firma, Stavba, Nápad a Produkt. „Kategorie Obec je určená obcím, ve kterých se podařilo vytvořit projekty, jež šetří energie nebo přispívají k udržitelnosti. Naším cílem je, aby bylo úsilí obcí oceněno,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. E.ON Energy Globe je součástí soutěže Energy Globe Award, jež každoročně vyhlašuje ty nejlepší ekologické projekty z celého světa. České obce se do národního kola soutěže mohou hlásit do 30. dubna na webových stránkách www.energyglobe.cz.