Dnes je 25. 07. 2024

Novinka mezi kotli na tuhá paliva: ENBRA TP-EKO splňuje parametry 5. emisní třídy

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Čvn 1st, 2015
0 komentářů

Kotel ENBRA TP-EKO je jedním z mála kotlů na českém trhu, který umožňuje spalovat více druhů paliv (dřevní pelety a hnědé uhlí ořech) v jediném univerzálním hořáku a přitom dosahuje parametrů nejpřísnější 5. emisní třídy dle ČSN EN 303-5 a splňuje požadavky dotačních programů Nová zelená úsporám a kotlíkových dotací. Pro spalování dřevních pelet splňuje kotel požadavky 5. emisní třídy ve všech svých výkonnostních provedeních (19-76 kW). Pro spalování hnědého uhlí pak s výkony 19-28 kW, s vyššími výkony pak splňuje požadavky 4. emisní třídy. Kotel má jednoduchou obsluhu a díky svislým výměníkům i velmi hospodárný provoz. Dodatečně jej lze vybavit i řídící jednotkou pro ekvitermní regulaci výkonu a pohonem směšovacího ventilu.

Kotel na tuhá paliva ENBRA TP-EKO patří k nejúspornějším a také nejekologičtějším zařízením svého druhu na českém trhu. „Zaplňujeme mezeru v sortimentu naší společnosti a přinášíme českému uživateli kotel vyrobený na základě českých zkušeností v konstrukci, certifikovaný v České republice, se zázemím tradiční české společnosti v oboru topenářské techniky“, říká Karel Vlach, generální ředitel společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky. Je možné v něm bez jakýchkoli zásahů do hořáku spalovat jak uhlí, tak i pelety. Kotel je možné koupit v široké škále výkonů od 19 do 76 kW s levým nebo pravým provedením násypky. Násypku si navíc může jeho majitel i poté libovolně umístit na straně kotle, která mu více vyhovuje. Unikátní konstrukce výměníku zajišťuje dlouhou životnost a úsporný provoz.

„Jako jeden z mála kotlů na českém trhu má ENBRA TP-EKO unikátní pětitahový vertikální výměník. Takto zhotovený výměník se ve srovnání s běžně prodávanými třítahovými horizontálními výměníky daleko méně zanáší, což podstatně snižuje nároky na jeho údržbu. Navzdory tomu, že je to výměník 5tahový a spalinová cesta je delší, kotel není náročný na komínový tah“, popisuje hlavní výhody konstrukce Karel Vlach. Spaliny na výstupu z výměníku mají teplotu pouze 150 až 160 °C a plamen hořáku se výměníku nijak přímo nedotýká. To výrazně zvyšuje životnost celého kotle,“ doplnil další výhody kotle Karel Vlach.

Součástí standardní výbavy kotle ENBRA TP-EKO je otočná retorta, tedy ta část hořáku, v níž se palivo spaluje. Hořák s otočnou retortou, ve srovnání s hořákem s pevnou retortou, mnohem lépe spaluje palivo a současně eliminuje vznik nánosů spečeného popela. Kotel má účinnost až 93,1 % a jako jeden z mála kotlů na tuhá paliva na českém trhu splňuje požadavky nejpřísnější 5. emisní třídy, a to hned pro spalování dvou druhů paliv.

Součástí kotle je nadstandardně velký zásobník na palivo a o dopravu paliva do hořáku se stará šnekový podavač s osvědčeným elektromotorem a převodovkou od německého výrobce Nord. „Na jaře a na podzim se palivo do kotle přidává pouze jednou za sedm až deset dnů. V zimě je pak interval přidávání paliva do zásobníku kratší – podle intenzity vytápění jednou za dva až pět dní,“ uvedl Karel Vlach.

Těleso kotle je vyrobeno z kvalitního 6mm kotlového plechu P265GH. Výrobce na těleso kotle poskytuje prodlouženou pětiletou záruku. Kotel ENBRA TP-EKO je možné dovybavit řídicí jednotkou EcoMAX 800 pro ekvitermní regulaci výkonu a ovládání směšovacího ventilu. Dále je ho možné doplnit modulem pro dálkové ovládání pomocí mobilního telefonu nebo PC.