Dnes je 23. 02. 2024

Nevěry ovlivňuje spokojenost ve vztahu, sexuální vzrušení i sezóna. Nejvíc je jich v létě

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Srp 18th, 2016
0 komentářů

Léto je plné nejrůznějších lákadel v podobě exotických dovolených, spoře oděných lidí u bazénu nebo večerního popíjení pod širým nebem. Fakt, že léto vybízí k nevěrám a záletům více než jiná období v roce, potvrzují i vědci. Prošel i váš vztah během letošního léta zkouškou věrnosti? V následujícím článku vám přinášíme zajímavé informace o tom, proč nevěra vzniká i jak se s ní vyrovnat.

Cestování v létě nevěru usnadňuje

Zjistit přesné údaje o nevěře je složité. Každý si totiž pojem nevěra může vyložit jinak, liší se také sdílnost jednotlivých respondentů. Zajímavé jsou však objevy italské výzkumnice Effrosyni Adamopoulou. Ta při svém více než desetiletém výzkumu zjistila, že největší počet nevěr se každoročně odehrává během letních měsíců, a to jak u randících párů, tak u manželů nebo partnerů žijících ve společné domácnosti. Vysvětlení vidí autorka především v tom, že letní měsíce přinášejí více příležitostí k cestování. Podvádění během zahraničních cest je totiž pro lidi nejen lákavé, ale také hůře odhalitelné.

Muži nepodvádí častěji, mají jen více příležitostí

Při většině výzkumů se muži k nevěře přiznávají častěji než ženy. Odborníci se však shodují na tom, že to nutně nemusí znamenat, že muži podvádějí více. „Představy o tom, že muži v sobě mají nevěru zakódovanou a cizoložství podléhají více než ženy, jsou pouze zažité stereotypy, které nás učí společnost. Nelze ale takto generalizovat, vždy záleží na nastavení jedince a jeho spokojenosti ve vztahu,“ říká osobní kouč Aleš Kalina, který nabízí poradenství pro páry i jednotlivce. Výzkum provedený na univerzitě v Indianě dokonce tvrdí, že ženy podvádějí méně pouze proto, že mají k nevěře méně příležitostí. Z výsledků výzkumu však vyplývá zásadní rozdíl mezi nevěrou obou pohlaví. Ženy se totiž k nevěře uchylují především kvůli pocitu nedocenění a nespokojenosti ve vztahu, hlavním důvodem nevěry u mužů je častěji sexuální vzrušení.

Myšlenkám na nevěru se nebraňte

Ač se to může zdát překvapující, při zvažování případné nevěry hraje zásadní roli lidský mozek. Ten totiž přirozeně vyhodnocuje nové vjemy a porovnává je s těmi, které zná. Podobně tomu je i tehdy, když potkáme nového zajímavého člověka. „V případě, že člověk nemá s nevěrou negativní zkušenosti, nebude mozek ničím omezován a automaticky dojde ke srovnávání se současným vztahem. Bude tak porovnávat své aktuální partnerství s tím, které by mohlo potencionálně vzniknout,“ vysvětluje Aleš Kalina a dodává, že podobné myšlenky nemusejí nutně vést k nevěře, bránit se jim tedy nemá smysl. „Je zcela přirozené přemýšlet o tom, v čem je daný člověk zajímavý a v čem se liší od současného partnera. Pokud se lidé těmto myšlenkám brání, ignorují základní potřebu mozku vše srovnávat a analyzovat,“ tvrdí Kalina.

Pro překonání nevěry hledejte její příčinu

V případě, že se v partnerském vztahu nevěra objeví, je důležité především vyhodnotit její pravý důvod. „Nevěra vzniká z dlouhodobého nedostatku lásky a vzrušení ve vztahu. Pár si proto vždy musí ujasnit, zda má potenciál problémy překonat a na vztahu znovu začít pracovat,“ říká Kalina. Příčina nevěry se přitom dle kouče může skrývat i několik let v minulosti. Pro překonání vztahové krize je však nutné oboustranné obnovení důvěry a definitivní překonání problému. Za rozpadem vztahu totiž často nestojí samotná nevěra, ale následné výčitky a neustálé hádky.

Když je nevěra osvobozením

V některých případech však může nevěra oběma partnerům otevřít oči a pomoci ukončit vztah, který dlouhodobě nefunguje. Pokud tak vztah delší dobu nepřináší potřebnou intenzitu, chybí v něm porozumění, souhra nebo shoda v otázkách rodiny a majetku, je dle odborníků lepší vztah ukončit. „Pokud partneři nechtějí nebo nemohou na základních hodnotách dále pracovat, vždy jim doporučím, aby se co nejrychleji rozešli a ukončili oboustranné trápení. V takovém případě nezáleží na tom, zda je za rozpadem vztahu někdo jiný, nebo ne. Nevěra může být spouštěčem, který partnery donutí o kvalitě vztahu přemýšlet,“ dodává kouč Aleš Kalina, který klientům pomáhá v oblasti zdraví, financí, vztahů i osobního rozvoje.