Dnes je 29. 05. 2024

Největší chyba při výběru kočárku? Věk dítěte jako jediné kritérium

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Čvn 6th, 2016
0 komentářů

Mnoho rodičů se při výběru kočárku zaměřuje na jediný faktor – věk potomka. Na základě toho pak novorozencům vybírají hlubokou korbičku, dětem od šesti měsíců věku sportovní variantu nebo spojí vše do jednoho v rámci kombinovaného modelu. Koupě kočárku ale může značně zatížit rodinný rozpočet, proto musí rodiče před jeho koupí promyslet i řadu dalších faktorů – například jeho účel, skladnost či údržbu.

Strollering nebo procházky v přírodě? Zaměřte se na kola

Důležitým parametrem při výběru kočárku jsou kola. Rodiče si musí ujasnit, na jakém povrchu budou své dítě vozit nejčastěji. Otočná kola umožňují snadné řízení kočárku, lépe se s nimi zatáčí a otáčí na místě. Jejich ideální využití je ve městě, kde je nenáročný a udržovaný povrch. Mnoho maminek propadlo tzv. strolleringu, což je běhání nebo jízda na kolečkových bruslích spojená s řízením kočárku. I k tomuto účelu se hodí spíše varianta s otočnými koly. Naopak v náročném terénu a při nepřízni počasí se takový kočárek obsluhuje hůře. „Pokud plánujete se svým dítětem časté procházky v přírodě, doporučujeme zvolit kočárek s pevnými koly. Při natáčení ho sice musíte naklánět, ale pohyb v blátě a sněhu je s ním jednodušší,” radí výhradní distributor kočárků značky Neonato Lukáš Fiala. U koleček rozhoduje také jejich tloušťka – čím širší, tím větší uplatnění najdou v náročném terénu.

Přímo v obchodě vyzkoušejte skládání kočárku

Před koupí kočárku by měli rodiče promyslet, jestli ho budou často přenášet nebo převážet autem či hromadnou dopravou. V takovém případě by se neměli bát vyzkoušet přímo v obchodě, jestli je daný model snadno složitelný a skladovatelný. „Řada rodičů oceňuje například praktický systém CLICK & GO, který umožňuje rychle a jednoduše vyměnit korbičku za autosedačku a zvyšuje bezpečnost jejího upevnění k podvozku kočárku,“ popisuje Fiala. Praktickou variantou je i takzvaný golfáč, který lze díky své skladnosti jednoduše složit do auta. Je však určený pro větší děti, které už samy chodí a jen si občas potřebují odpočinout.

Nepodceňujte doplňkovou výbavu

Nezanedbatelným faktorem při výběru kočárku je i materiál, ze kterého je vyrobený. Ve většině domácností bývá zpravidla jen jeden kočárek, při znečištění čalounění je proto praktické, je-li vyrobený ze snadno omyvatelných materiálů. „Toto kritérium však není tak přísné, jako bývalo dřív. V současné době totiž najdeme na trhu spoustu návleků na kočárky, které už zdaleka nevypadají jen jako obyčejný igelit proti dešti. Ke kvalitním kočárkům dodává výrobce například letní potahy, které jsou speciálně navržené tak, aby odváděly pot a daly se snadno vyprat,” uzavírá Lukáš Fiala ze společnosti Neonato. Právě některé nedostatky v základní výbavě kočárku nahrazují výrobci pestrým výběrem doplňků. Snadno skladovatelný kočárek například zpravidla nedisponuje příliš velkým úložným prostorem. K některým modelům je proto možné dokoupit speciální nákupní košík. Sportovní verze kočárků zase neposkytují v zimě dítěti tepelnou ochranu. Tento problém řeší výrobci přidáním nánožníků, které zahřejí ratolesti od pasu dolů, aniž by snižovaly jejich komfort při jízdě.