Dnes je 25. 04. 2024

Na provozu CNG vysokozdvižných vozíků firmy ročně uspoří až 80 tisíc korun

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Dub 13th, 2017
0 komentářů

Provoz vysokozdvižných vozíků na zemní plyn (CNG) je oproti dieslu nebo LPG výrazně levnější. Firmy je upřednostňují také pro bezpečnější plnění z plynových přípojek. Vozítka na CNG navíc během provozu nevypouštějí do vzduchu téměř žádné emise. Prodej i servis CNG vysokozdvižných vozíků zprostředkovává firmám například i energetická společnost E.ON.

CNG vysokozdvižné vozíky využívají velké firmy jako Vitana, a. s., Technometal, s. r. o., nebo Confal, a. s. Důvodem pořízení je především jejich ekonomický provoz. Ve srovnání se spotřebou vozíků na jiná paliva vychází CNG pohon nejvýhodněji. Pro provoz vysokozdvižného vozíku s nosností 1800 kg a ročním provozem 1600 mth stojí kilogram tohoto paliva 11,50 Kč, zatímco za kilogram LPG utratí firma 32 korun a za litr nafty 26 korun. Kromě nízké provozní ceny je pro firmy často rozhodujícím faktorem bezpečnost při plnění nádrže. CNG vozíky jsou plněny plynovými přípojkami, které nevyžadují manipulaci s kanystry nafty nebo lahvemi LPG.

Společnost E.ON Energie ve spolupráci s TC MATERIAL HANDLING CZ, s. r. o., nabízí firmám prodej a servis ekologických vysokozdvižných vozíků s pohonem na CNG. Služba zahrnuje výstavbu areálových plnicích stanic včetně instalace a celkového zprovoznění. Vysokozdvižné vozíky na CNG znamenají pro firmy úsporné a ekologické pomocníky, které lze provozovat všude, kde je přípojka plynu. Dosažená roční úspora na pohonných hmotách plně pokrývá výšku měsíční splátky na leasing nebo úvěr, vysvětluje Michal Meškán ze společnosti E.ON Energie, a. s.

Nádrž na zemní plyn je trvale upevněná přímo na vysokozdvižném vozíku a chráněna bezpečnostním krytováním, které je odolné vůči nárazu a teplotním vlivům přímého slunce. Splňuje tedy veškeré bezpečnostní parametry a normy. Vysokozdvižné vozíky na CNG jsou pro firmy ekologickou a zároveň ekonomickou variantou, kterou lze používat v interiéru i exteriéru, doplňuje Meškán. Samotné plnění CNG vozíků je k dispozici ve dvou variantách. Při využití plnicí stanice s tlakovými zásobníky trvá plnění dvě až tři minuty, u kompresoru pro přímé plnění přibližně čtyřicet pět minut.