Dnes je 9. 08. 2022

Na pracovní zázemí je kladen čím dál větší důraz. Zaměstnancům pomáhá změna prostředí i příroda

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Bře 11th, 2021
0 komentářů

Přátelský kolektiv, pocit smysluplnosti a respekt nadřízeného. Výše platu a pracovní náplň už dávno nejsou jediné proměnné, podle kterých si lidé vybírají zaměstnání. Zatímco vztahy s kolegy a nadřízenými dopředu příliš odhadnout nelze, jinak je to s pracovním prostředím. Brněnský Technologický park nabízí hned několik tipů, jak příjemné pracovní prostředí vytvořit.

Většina lidí v posledních měsících dělí svůj pracovní režim mezi takzvaný home office a v případě nutnosti na docházku na standardní pracoviště. Nejen proto je velmi důležité, aby se lidé v místě, kam dochází pracovat, cítili komfortně. Podmínky v těchto prostorách by měly být uzpůsobeny tak, aby se zaměstnanci mohli co nejlépe soustředit a odvádět tak maximální pracovní výkon.

Zeleň prospívá psychickému rozpoložení

Květináč na pracovním stole nebo kaktusy na parapetu nejsou v kancelářích žádnou novinkou. Lidé se v blízkosti rostlin totiž cítí uvolněně. „Příroda je pro lidi stále nejpřirozenějším prostředím, přestože v současné době v ní trávíme méně času, než ve městech a v budovách. Pracovat z lehátka na zahradě si sice může dovolit jen málokdo a navíc to podmínky ani počasí často neumožňují, ale pro psychiku je dobrý i zprostředkovaný kontakt s přírodou. Čím více pracoviště připomíná přirozené, přírodní prostředí, tím lépe se nám daří udržovat vnitřní harmonii a odolávat stresu,“ upozorňuje psycholožka Barbara Fajkusová.    

Fíkus v květináči v rohu místnosti přitom není jediný způsob, jak dostat zeleň dovnitř budovy. V Technologickém parku Brno šli architekti cestou skleněných hydroponických boxů, které umtrožňují umístit zeleň nejen na nevyužité plochy, ale rostliny tak mohou tvořit optické rozdělovače místností a vytvářet odpočinková zákoutí. „U nás je příroda na prvním místě a snažíme se o maximální pestrost. Kromě ryb v jezírku a všudypřítomných ptáků máme i kachny, několik hmyzích domečků a vlastní včelíny. Do budoucna plánujeme ještě více ozelenit střechy a přidat na jednu z vybraných střech i užitkovou zahradu,“ popisuje Jitka Sládková, ředitelka strategického rozvoje a marketingu z Technologického parku Brno (TPB).

U světla záleží na barvě i intenzitě

Pokud většinu času trávíme v budovách, světlo uvnitř hraje významnou roli. Nejen intenzita, ale i barva světla má vliv na lidské biorytmy, ovlivňuje bdělost, výkonnost, náladu i celkové rozpoložení člověka. Důležité je osvětlení i v zasedacích místnostech, kde mohou mít lidé při dlouhých náročných jednáních problémy s udržením pozornosti. 

V Technologickém parku jsme proto nejen v open space prostorách dbali na vytvoření světelného komfortu, který podporuje celkové pracovní pohodlí. Například v zasedací místnosti Amoeba v TPB tak architekti mysleli na prosklené průhledy, které dávají možnost výhledu do okolí, a zároveň poskytují dostatek denního světla, které je pro organismus nejpřirozenější. Půdorys zasedací místnosti je navíc amorfní, připomínající buňku, jsou zde tedy pouze zaoblené rohy,“ doplňuje Sládková.

Aktivní odpočinek v obědové pauze

Pracovat osm hodin v kuse bez přerušení zákoník práce neumožňuje a povinné pauzy mají zaměstnance chránit před vyčerpáním a působit jako prevence rizika poranění z únavy. Čím dál více zaměstnavatelů si ale uvědomuje, že je důležité, jakým způsobem mohou zaměstnanci přestávky trávit. Pouhé přerušení práce totiž tělu ani mysli přílišnou relaxaci neumožní, pokud člověk zůstane u pracovního stolu a namísto do účetního programu se zahledí do webových stránek.

Zvláště u psychicky náročných úkonů, které vyžadují vysoké soustředění, je dobré práci prokládat změnou činnosti, nejlépe spojenou i s pohybem a odlišným prostředím. Pokud člověk tuto možnost nemá, může mu hrozit syndrom vyhoření. Naopak soulad mezi pracovním prostředím a možností aktivního odpočinku může u lidí zvýšit pracovní výkonnost a celkové výsledky,“ upozorňuje Fajkusová. 

Právě pestrost pohybových aktivit představuje vítané oživění pracovní rutiny. Možností sportovního vyžití v Technologickém parku je proto hned několik. „Na své si přijdou milovníci běhu, například v areálu Vysokého učení technického jsou k dispozici dva atletické stadiony, či volně přístupné stěny na bouldering. V zimě potkáte i běžkaře, jelikož sníh se tu drží déle než v centru. Plánujeme vybudovat i multifunkční hřiště a workoutovou zónu,“ představuje volnočasové možnosti v TPB Sládková.

Trendy a důvěra

Přestože úprava pracovního prostředí, která přispívá k stále oblíbenějšímu konceptu work – life balance, tedy vyvážení pracovního a osobního života, je svým způsobem módní trend, nese s sebou nesporné výhody. „Vliv okolního prostředí na pracovní výkony je zřejmý. Spolu s ním ale přichází ještě jedna výhoda, která není na první pohled tak patrná. Lidem totiž přináší důležitý pocit, že na ně vedení firem myslí. A také že nejsou jen stroje na generování práce, ale někomu také záleží na tom, jak se při ní cítí a do jejich pohody je ochoten investovat,“ dodává Fajkusová.

Technologický park má i pro nejbližší měsíce ambiciózní plány a plánuje vybudovat celou řadu prvků, které zaměstnancům zpříjemní jak práci, tak odpočinek. „Postavíme lehátka, aby každý mohl pracovat, jakoby byl doma na zahradě, některá z nich budou disponovat i dobíjením pro mobilní přístroje. V parku se také objeví lavičky na solární energii, které budou mít wi-fi a nabíjení přes USB kabel a rozšíříme také prostory vhodné pro týmová setkání nebo společné venkovní obědy,“ uzavírá Sládková.