Dnes je 17. 04. 2024

Muž v šatech, krajkách a podpatcích? Crossdressing jako zpestření sexu i oslava individuality

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Bře 14th, 2024
0 komentářů

Chtějí uniknout ze všedního života, posílit sebevědomí nebo si s partnerkou okořenit intimní život. I to jsou důvody, které vedou muže k nošení ženských šatů. Oblékání oděvů tradičně spojovaných s opačným pohlavím je s lidmi spjato odnepaměti. Dnes se však o takzvaném crossdressingu hovoří mnohem otevřeněji a u některých mužů se navíc stává běžnou součástí života.

Přestože by se mohlo zdát, že je crossdressing výmyslem dnešní civilizace, opak je pravdou. V historii se praktikoval v mnoha společnostech a z mnoha důvodů.

V antickém Řecku bylo mezi muži oblékání ženských šatů naprosto normální. Dokonce i řecký bůh Dionýsos byl téměř vždy zobrazován v ženské tunice a závoji. Právě v této době nesměly být do ženských rolí v divadle obsazovány ženy-herečky, které nahrazovali mužioblečení v ženských šatech.

Když je crossdressing nutností

Odjakživa se tvrdí, že šaty dělají člověka. O lidech poskytuje oděv poměrně dost informací. Z oblečení můžeme například jednoduše poznat povolání, společenské postavení, dokonce i životní styl. Šaty přitom nevyjadřují pouze společenský status. Primárně je oděníspojováno také s genderem, čemuž se crossdressing, tedy nošení šatů typických pro opačné pohlaví, vymyká.

„Mnoho lidí si přeje nosit oblečení, které je tradičně spojováno s opačným pohlavím. Pro ně to není jen otázkou módy, ale vyjadřují tím svou touhu po identitě a seberealizaci. Pro některé z nich je toto oblékání způsobem, jak vyjádřit svou jedinečnost a posílit své sebevědomí a vnímání vlastního já. Nicméně takové jednání často stále čelí předsudkům a odsuzování, přibližuje primář sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, a dodává, že crossdressing je výraznějším tématem spíše u mužů.

Při představě muže v ženských šatech zřejmě každého nejčastěji napadne travesti show. Primář Broul však upozorňuje, že crossdressing nelze chápat pouze takto úzce. Existuje řada různých způsobů, jak se věnovat crossdressingu. Někteří lidé ho využívají k obohacení svého sexuálního života a tuto praxi zapojují přímo do svých sexuálních aktivit, upozorňuje Broul.

V dámském prádle i do práce

Kostýmy mohou být pro některé páry zábava, a to i mimo Halloween. Šaty mohou hrát poměrně zásadní roli i při prozkoumávání sexuálních fantazií. „V tomto případě hovoříme o sexuálním divadle neboli roleplay. Partneři v něm své role ztělesňují od předehry až po vyvrcholení,“ vysvětluje Tomáš Koubík, zakladatel společnosti Sexshop.cz. K sexuálnímu divadlu neodmyslitelně patří i převlékání do různého oblečení. „Lidé si běžně vybírají z kostýmů různých povolání, zvířátek nebo i komiksových postav,“ doplňuje informace Tomáš Koubík.

Kostým přitom zcela mění identitu nositele, dokonce včetně pohlaví. Někteří muži mají dámské oblečení včetně spodního prádla jednoduše v oblibě a krajky si vybírají dobrovolně jako vzrušující hru. Pro některé je populární natolik, že dámské spodní prádlo nosí i do práce.

Dokonce i pro některé ženy může být představa muže v dámských kalhotkách lákavá. „V sexualitě hledáme pestrost a nové podněty ke vzrušení. Bohužel, v dnešní době, kdy je časté sledování pornografie, máme úroveň vzrušení trochu posunutou a lidem mnohdy nestačí klasické prožívání intimity. Hledají stále další možnosti, jak v sobě probudit větší chtíč. A mohou jít i do extrémů, jako je crossdressing,“ vysvětluje životní koučka a mentorka Lenka Procházka ze společnosti MindCorp s.r.o.