Dnes je 17. 09. 2024

Mírné UV záření může snížit riziko vzniku melanomu, shodují se odborníci

Autor: Redakce
Rubrika: Zdravotnictví
Lis 15th, 2014
0 komentářů

Mírné vystavení UV záření může snižovat riziko vzniku rakoviny kůže. Potvrzují to výsledky nejnovější vědecké studie, podle které může mít pravidelná expozice slunečního záření ochranný efekt a přiměřená návštěva solárií může dokonce zmenšit riziko vzniku melanomu. Tím podle odborníků z Masarykova onkologického ústavu přitom jen v Česku onemocní přes 1 300 lidí ročně.

Tým německých vědců v čele s P. Keskelem z Dermatologického oddělení při Ulmské univerzitě zkoumal účinky expozice UV záření a riziko vzniku melanomu a bazocelurárního karcinomu. „Vědci zjistili, že rizikovými faktory rakoviny kůže spojenými s UV zářením jsou občasné vystavování slunečnímu záření a opakované spálení kůže sluncem,“ uvedl Michal Kárych, předseda České asociace zdravého opalování. „Na druhou stranu pravidelná expozice slunečnímu záření podle nich může mít ochranný efekt. Výsledky studie navíc dokládají, že v důsledku přiměřeného navštěvování solárií se také může zmenšit riziko vzniku melanomu,“ dodal Kárych.

Německá studie znovu potvrzuje, že pravidelné přiměřené používání solária může mít pozitivní efekt na naše zdraví. „Riziko spálení pokožky a nadměrného vystavování slunečnímu záření je všem dobře známo, nicméně to, že je mírná expozice UV záření prospěšná, se často opomíjí,“ vysvětlil Ad Brand, mluvčí neziskové organizace Sunlight Research Forum.

Spojitostí mezi opalováním v soláriu a vznikem rakoviny kůže se zabývali i vědci ze Spojeného království. Rozsáhlá studie provedená Univerzitou v Leedsu ukazuje, že neexistuje souvislost mezi používáním solárií a zvýšeným rizikem rakoviny kůže. To dokládá i fakt, že studie byla provedena ve Velké Británii, kde většina lidí má fototyp 1, který přináší nejvyšší riziko vzniku rakoviny kůže.

Současné vědecké studie tak opakovaně dokazují, že pravidelné vystavení UV záření přispívá k ochraně před různými druhy rakoviny, ale i celou řadou dalších onemocnění, jako je například roztroušená skleróza. „Organismus se však musí vystavovat UV záření v přiměřené míře. A rozhoduje i fototyp,“ sdělil Michal Kárych. „Čím světlejší typ kůže, tím vyšší riziko spálení a poškození kůže hrozí. Obzvláště lidé s četnými mateřskými znaménky a přirozeně rezavými vlasy by měli být při vystavování UV záření opatrní,“ upřesnil Kárych.